Przedstawienie profilaktyczne ,,Kolczasta przyjaźń"

W dniu 17.01.2018 r.uczniowie klas I-III oraz dzieci ze wszystkich oddziałów przedszkolnych uczestniczyli w przedstawieniu profilaktycznym
pt.: „Kolczasta przyjaźń” zaprezentowanym przez Teatr Inspiracja z Krakowa.

W spektaklu poruszone zostały zagadnienia tolerancji wobec inności oraz przyjaźni. Aktorzy przedstawili historię Jeżyka, który był wyśmiewany przez mieszkańców lasu, głównie złośliwego i pewnego siebie Tygrysa, ze względu na swoją odmienność związaną z wyglądem.

W trakcie trwania przedstawienia dzieci mogły odkryć, że Jeżyk pomimo tego, że ma kolce, posiada bardzo dużo zalet i umiejętności. Tygrysek, bardzo popularny wśród innych zwierząt, ma bardzo duże poczucie własnej wartości, nie ma kompleksów. Nie jest prawdziwym przyjacielem, gdyż cały czas naśmiewa się ze swojego niezdarnego kolegi. W końcowej fazie spektaklu Tygrys dostrzega jednak, że jego „kolczasty kolega” ma wiele pozytywnych cech, jest miły, uczciwy, nie chodzi na wagary, jest bardzo oczytany, posiada wielką wiedzę i zasługuje na szacunek i przyjaźń.
Na zakończenie aktorzy w krótkiej prelekcji omówili ukazany w przedstawieniu problem, kierując pytania do dzieci. Podkreślili także potrzebę akceptacji wobec niepełnosprawnych kolegów. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w dyskusji, entuzjastycznie włączali się w dialogi Jeżyka i Tygryska, zwracając Tygryskowi uwagę, że źle postępuje i powinien za wszystko przeprosić Jeżyka.
Przedstawienie bardzo podobało się naszym najmłodszym uczniom i miejmy nadzieję, że dzięki niemu dzieci zrozumieją potrzebę tolerancji wobec drugiego człowieka, bo przecież każdy z nas jest inny, ale na swój sposób wyjątkowy i wartościowy.