Wyjątkowy dzień w klasie III

Dzień 1 marca 2019r. uczniowie klasy III zapamiętają jako wyjątkowy. Był to dzień zajęć otwartych dla rodziców i nauczycieli jak również czekało ich coś wyjątkowego.

Już na początku,  podczas rozmowy kierowanej, uczniowie dowiedzieli się od nauczycielki prowadzącej pani Agaty Jaworskiej, że podczas zajęć czeka ich niespodzianka.

Jednocześnie odpowiedzieli   na pytanie kluczowe „Co zrobić, żeby goście przyszli na spotkanie, uroczystość czy imprezę?” Następnie po mistrzowsku ustalili cel zajęć „Potrafię napisać zaproszenie”, a nauczyciel zapoznał ich z kryteriami sukcesu czyli drogą którą  muszą przejść aby osiągnąć zamierzony cel, co jest istotne podczas  oceniania kształtującego.

Obejrzeli prezentację multimedialną pt. ”Zaproszenie jako  użytkowa forma wypowiedzi”, której podsumowaniem była” Zasada pięciu palców” jako kluczowa przy układaniu zaproszenia.

Wg tej zasady, indywidualnie oraz w parach wykonywali ćwiczenia praktyczne. Poprzez rozwiązywanie  sytuacji problemowych samodzielnie dochodzili do wiedzy. Uczyli się, jak poprawnie ułożyć zaproszenie aby zawierało wszystkie elementy, zwroty grzecznościowe  oraz te o charakterze zachęcającym.  Dbali również o poprawność ortograficzną czyli  poprawne pisanie imion ,nazwisk, nazw ulic i miejscowości jak również pisowni zaimków w formie grzecznościowej wielką literą. Wśród ćwiczeń  były również ćwiczenia o podwyższonym stopniu trudności z którymi uczniowie świetnie sobie radzili.

Podczas zajęć wykorzystywali „lizaki-światła” w 3 kolorach sygnalizacji świetlnej, które przyczyniały się do porządkowania zajęć oraz były przyjazne dla uczniów mniej śmiałych. Poprzez podniesienie lizaka dzieci dokonywały oceny znajomości realizowanych treści, realizacji zadań, czy informacji zwrotnej dla nauczyciela.  Na bieżąco również dokonywano refleksji i oceny realizacji wyznaczonych celów zajęć i kryteriów sukcesu które towarzyszyły uczniom w procesie uczenia się. Wystąpiły również elementy samooceny i oceny pracy kolegów i koleżanek.

Efektem końcowym zajęć było napisanie w parach zaproszenia na wylosowane przez siebie wydarzenie: na przedstawienie pt. „Królowa Śniegu”,” Bal Karnawałowy”, „Dzień Babci”, ”Szkolną  Dyskotekę”, „Dzień Mamy”, „Urodziny klasy III”.

Nie bez przyczyny wśród tematów zaproszeń znalazło się zaproszenie na Urodziny klasy III ,gdyż  wiązało się to z niespodzianką zapowiadaną przez nauczycielkę na początku zajęć.

Redagując zaproszenia zgodnie z tematem, a następnie prezentując się na forum klasy uczniowie zaprosili przybyłych gości na urodziny składając zaproszenie na ręce Pana Dyrektora. Założyli czapeczki urodzinowe i właśnie w tej samej chwili do klasy „wjechał” tort urodzinowy wykonany przez wychowawczynię. Uczniowie, choć  bardzo zaskoczeni zagrali na dzwonkach chromatycznych znaną melodię „Sto lat”.

Podsumowując zajęcia z ochotą wypowiadali się, że są dumni z tego, że  potrafią ułożyć zaproszenie, znają jego elementy, piszą zgodnie z tematem czy potrafią grać na dzwonkach. Zapamiętają również ten dzień jako wyjątkowy.