Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku

26-006, Nowa Słupia

Jeziorko 123a

Tel: 41 317-79-80

spjeziorko@o2.pl

 

 

 

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1483883
  • Do końca roku: 249 dni
  • Do wakacji: 56 dni
1

Kartka z kalendarza

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego w Publicznej Szkole Podstawowej im. Św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku na rok szkolny 2018/19

 

 

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO

W Publicznej Szkole im. św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku

na rok szkolny 2018/2019

 

Wstęp:

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego to ogół działań podejmowanych przez szkołę w celu przygotowania uczniów do świadomych wyborów edukacyjno- zawodowych, czyli do wyboru szkoły ponadpodstawowej, poziomu i kierunku kształcenia, przyszłego zawodu.

WSDZ określa role i zadania nauczycieli w ramach rocznego planu działań, czas i miejsce realizacji zadań, oczekiwane efekty i metody pracy.

Głównym założeniem WSDZ jest przygotowanie ucznia do planowania dalszej ścieżki edukacyjno- zawodowej. Z uwagi na atrakcyjność turystyczną regionu, założeniem WSDZ jest również uzmysłowienie uczniom walorów rynku lokalnego tj.: bazy noclegowej, gastronomicznej i płynących z tego korzyści zawodowych. Zgodnie z misją Szkoły WSDZ ma przygotować ucznia do racjonalnego funkcjonowania w świecie ludzi dorosłych.

Doradztwo edukacyjno- zawodowe wpisuje się w plan profilaktyczno- wychowawczy szkoły. Do funkcji doradztwa zawodowego zalicza się działania wobec ucznia (i wobec rodzica) takie jak: kierowanie, doradzanie, sugerowanie, pomaganie w wyborze takiej ścieżki edukacyjno- zawodowej, która zagwarantuje pełny rozwój osobowy i samorealizację ucznia.

            Doradztwo zawodowe w szkole podstawowej jest nieodłączną częścią procesu wychowania i służy prawidłowemu rozpoznaniu przez ucznia swojego potencjału edukacyjno- zawodowego. Celem nauczania i wychowania jest optymalne przygotowanie młodzieży do aktywnego funkcjonowania we współczesnym społeczeństwie, a przede wszystkim do podjęcia pracy zawodowej, zgodnej z możliwościami jednostki i uwarunkowaniami rynku pracy.

I. Podstawy prawne dotyczące WSDZ w szkole podstawowej.

  •  Ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty, mówiąca o obowiązku przygotowania uczniów do wyboru zawodu i kierunku
  • Ustawa Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r., która włączyła doradztwo zawodowe w szkołach do zajęć  prowadzonych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej jako jedne z podstawowych form działalności dydaktyczno-wychowawczej szkoły. (art. 109 ust. 1 pkt 7 ).
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz. U. z 2017 Poz. 703). Obowiązkowe zajęcia edukacyjne: doradztwo zawodowe- minimum 10 godzin w roku dla klas 7 i 8 SP.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2017, Poz. 1591).
  • Rozporządzenie MEN z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie doradztwa zawodowego , określająca cele i treści programowe dla doradztwa zawodowego.

 

II. Cele doradztwa edukacyjno- zawodowego w szkole podstawowej.

2.1 Cel główny:

Przygotowanie uczniów (i ich rodziców) do świadomego i trafnego wyboru ścieżki edukacyjno- zawodowej, na każdym etapie kształcenia.

2.2 Cele szczegółowe:

Uczniowie :

  •  poznają własne predyspozycje, umieją nazwać swoje mocne i słabe strony oraz swoje zainteresowania
  •  rozwijają swoje umiejętności i kompetencje
  •  rozwijają umiejętność pracy zespołowej oraz podnoszą swoje kompetencje społeczne
  •  wiedzą jak się samodoskonalić, jak planować swój własny rozwój
  •  są zmotywowani do wysiłku by zrealizować własne plany, podejmować aktywnie samodzielne decyzje dotyczące przyszłości zawodowej
  •  znają czynniki trafnego wyboru zawodu
  •  posiadają informacje o zawodach i sytuacji na rynku edukacyjno- zawodowym oraz umiejętność poruszania sie po nim – w tym znają lokalna ofertę szkół i zakładów pracy
  • wiedzą gdzie i jak samodzielnie poszukiwać informacji na temat rynku edukacyjno- zawodowego
  •  znają przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania danego zawodu , do wyboru danej szkoły czy profilu kształcenia

Rodzice:

  • są przygotowani do pełnienia roli pierwszych "doradców" zawodowych swoich dzieci.
  •  znają zainteresowania swoich dzieci oraz ich możliwości a także mocne i słabe strony
  •  posiadają informacje o zawodach, znają ofertę lokalnych szkół , znają ścieżki edukacyjne i zasady rekrutacji
  •  są otwarci na dialog o wyborze dalszej ścieżki edukacyjno- zawodowej ze swoimi dziećmi oraz na dialog ze szkolnym doradcą zawodowym, wychowawcą, pedagogiem i nauczycielami

Nauczyciele:

  • poszerzają swoje kompetencje w dziedzinie doradztwa edukacyjno- zawodowego

 

III. Realizacja WSDZ w szkole.

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego realizowany jest przez społeczność szkolną: dyrektora, szkolnego doradcę edukacyjno- zawodowego, pedagoga szkolnego, psychologa, wychowawców i  nauczycieli przedmiotowych, dyrektora szkoły i innych pracowników.  

Doradztwo zawodowe dla uczniów jest realizowane w szkole podstawowej podczas: 

  • grupowych zajęć związanych z doradztwem zawodowym - prowadzonych przez doradcę zawodowego
  • zajęć ukierunkowanych na wspomaganie uczniów w wyborze kierunku kształcenia i zawodu w trakcie bieżącej pracy z uczniami- prowadzonych przez  nauczycieli ,wychowawców, specjalistów
  • indywidualnych porad i konsultacji prowadzonych przez specjalistów: pedagoga, psychologa, wychowawcę i nauczycieli, doradcę zawodowego.
  • podczas innych działań związanych z doradztwem zawodowym realizowanych w szkole np. szkolne targi edukacyjne, projekty edukacyjne, konkursy zawodoznawcze,  wizyty w zakładach pracy itp.

3.1 Oddziały przedszkolne i klasy  „0”.

osoba odpowiedzialna za realizację zadań WSDZ : nauczyciel- wychowawca oddziału.

Oddziały przedszkolne i  klasy „0” realizują doradztwo zawodowe przez prowadzenie zaplanowanych i systematycznych działań mających na celu wspieranie uczniów i słuchaczy w procesie podejmowania świadomych decyzji edukacyjnych i zawodowych. Działania te obejmują preorientację zawodową, która ma na celu wstępne zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami oraz pobudzanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień.

Realizacja działań z zakresu doradztwa zawodowego odbywa się na zajęciach z nauczyciem wychowawcą opiekującym się oddziałem oraz w ramach zorganizowanych przez szkołę spotkań zawodoznawczych, które mają na celu poznanie przedstawicieli wybranych zawodów.

3.2 Klasy I-VI

- osoba odpowiedzialna za realizację zadań WSDZ : nauczyciel- wychowawca oddziału, oraz wszyscy nauczyciele przedmiotowi.

          Działania w zakresie doradztwa zawodowego w klasach I–VI szkół podstawowych obejmują orientację zawodową, która ma na celu zapoznanie uczniów z wybranymi zawodami, kształtowanie pozytywnych postaw wobec pracy i edukacji oraz pobudzanie, rozpoznawanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień.

Zajęcia te realizowane są w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych o których mowa w art. 109 1 pkt 1 rt. 109 ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. oraz na zajęciach z nauczycielem wychowawcą opiekującym się oddziałem według zapisów ustawy z sierpnia 2018 r §3 .pkt 6. oraz w ramach zorganizowanych przez szkołę spotkań zawodoznawczych. 

3.3 Klasy VII-VIII

- osoba odpowiedzialna za realizację zadań WSDZ : szkolny doradca edukacyjno- zawodowy, wychowawca, nauczyciele przedmiotowi.

Działania w zakresie doradztwa zawodowego w klasach VII i VIII mają na celu wspieranie uczniów w procesie przygotowania ich do świadomego i samodzielnego wyboru kolejnego etapu kształcenia i zawodu, z uwzględnieniem ich zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji zawodowych oraz informacji na temat systemu edukacji i rynku pracy.

3.4  Zadania dyrektora szkoły w ramach Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego:

- nadrzędnie odpowiada za organizację działań związanych z doradztwem zawodowym

- współpracuje ze szkolnym doradcą zawodowym i gronem pedagogicznym w celu realizacji WSDZ

- wspiera kontakty z rodzicami i instytucjami zewnętrznymi (np. ze szkołami ponadpodstawowymi w regionie) w celu udzielenia wsparcia dotyczącego dalszych wyborów edukacyjnych uczniów klas 8

- zapewnia warunki do realizowania w szkole zajęć orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego

3.5 Zadania szkolnego doradcy edukacyjno- zawodowego w WSDZ

Szkolny doradca edukacyjno- zawodowy odpowiada za:

- diagnozę potrzeb uczniów, rodziców, nauczycieli na działania związane z realizacją doradztwa zawodowego

- prowadzenie zajęć z doradztwa zawodowego dla klasy 7 i 8 (min. 10 godzin w roku szkolnym)

- opracowanie WSDZ i współpracę z wychowawcami,  gronem pedagogicznym przy jego realizacji

3.6 Zadania wychowawców i nauczycieli w WSDZ

Wychowawcy i nauczycieleodpowiadają za realizację na swoich zajęciach treści programowych odnoszących się do doradztwa zawodowego- zgodnie z ustawą z sierpnia 2018r  oraz wspierają rodziców poprzez rozmowę w obrębie doradztwa edukacyjno- zawodowego o predyspozycjach, uzdolnieniach, słabych i mocnych stronach uczniów.

Wychowawcy:

• określają mocne strony, predyspozycje, zainteresowania i uzdolnienia uczniów

• wspierają samoocenę uczniów poprzez eksponowanie ich talentów (konkursy klasowe, szkolne itp.)

• realizują tematy związane z orientacją zawodową i doradztwem zawodowym na godzinach wychowawczych

• wskazują uczniom specjalistów, którzy mogą udzielać wsparcia w planowaniu kariery

• współpracują z rodzicami w zakresie planowania ścieżki kariery edukacyjno-zawodowej dzieci

• współpracują z doradcą zawodowym oraz innymi nauczycielami i specjalistami w zakresie realizacji działań związanych z doradztwem zawodowym

Nauczyciele (w tym nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej):

• określają mocne strony, predyspozycje, zainteresowania i uzdolnienia uczniów

• eksponują w trakcie bieżącej pracy z uczniami związki realizowanych treści nauczania z treściami programowymi orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego

• współpracują z wychowawcami klas w zakresie realizowania zajęć orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego dla uczniów

• przygotowują uczniów do udziału w konkursach np. zawodoznawczych

• prowadzą koła zainteresowań, zajęcia dodatkowe

• organizują w sali edukacji wczesnoszkolnej kąciki zawodoznawcze

• współpracują z doradcą zawodowym oraz innymi nauczycielami i specjalistami w zakresie

realizacji działań związanych z doradztwem zawodowym.

3.7 Zadania innych pracowników szkoły w WSDZ

Specjaliści (pedagog, psycholog, logopeda i inni)

• określają mocne strony, predyspozycje, zainteresowania i uzdolnienia uczniów

• włączają treści z zakresu orientacji zawodowej i zawodowego w prowadzone przez

siebie zajęcia dla uczniów

• współpracują z wychowawcami klas w ramach realizowania działań z zakresu orientacji

zawodowej i doradztwa zawodowego dla uczniów

• włączają się w proces podejmowania przez uczniów decyzji edukacyjnych i zawodowych

(informacje dotyczące ucznia wynikające z pracy specjalisty)

Nauczycie zatrudnieni w świetlicy szkolnej:

• włączają w zajęcia realizowane w świetlicy szkolnej treści z zakresu orientacji

zawodowej

• organizują w sali kąciki zawodoznawcze; rozpoznają i wspierają w rozwoju zdolności i uzdolnienia uczniów

• wskazują uczniom specjalistów, którzy mogą udzielać wsparcia w wyborze kierunku

kształcenia i zawodu

• udzielają uczniom informacji o możliwościach korzystania z usług doradcy

zawodowego.

Nauczyciel-bibliotekarz:

• współpracuje z doradcą zawodowym oraz innymi nauczycielami i specjalistami w zakresie

realizacji działań związanych z doradztwem zawodowym

• opracowuje, aktualizuje i udostępnia zasoby dotyczące doradztwa zawodowego

• włącza się w organizowane przez szkołę i instytucje zewnętrzne wydarzenia z zakresu

doradztwa zawodowego

 Pielęgniarka:

• współpracuje z doradcą zawodowym oraz nauczycielami i specjalistami w zakresie

realizacji działań związanych z doradztwem zawodowym

• udziela informacji o kwestiach zdrowotnych ważnych w kontekście zawodów wybieranych

przez uczniów

• organizuje dla uczniów spotkania dotyczące dbania o zdrowie i bezpieczeństwo oraz

kształtowania właściwych nawyków – adekwatnych do zawodów wybieranych przez

uczniów

3.8. Zaplecze szkolne, niezbędne do realizacji WSDZ

 Zasoby materialne przydatne w realizacji działań związanych z doradztwem zawodowym szkoły:

- pracownia komputerowa z dostępem do Internetu oraz rzutnik multimedialny,

- uczniowie mają dostęp do komputerów, na których mogą samodzielnie wyszukiwać bazy szkół i placówek edukacyjnych związane z  wyborem kierunku kształcenia i zawodu

- biblioteczka tradycyjna lub Internetowa z materiałami i publikacjami dla uczniów, dla nauczycieli i rodziców (przewodniki po zawodach, teczki informacji o zawodach, poradniki, materiały zawodoznawcze, ulotki, broszury, klasyfikacja zawodów i specjalności itp.);

• sprzęt do powielania materiałów informacyjnych (np. drukarka, kserokopiarka);

• materiały wspomagające pracę doradcy i nauczycieli: ankiety, kwestionariusze, scenariusze

zajęć itp.

 

 

 

IV. Odbiorcy WSDZ : uczniowie, rodzice, nauczyciele.

4.1  uczniowie SP

Przykłady działań kierowanych do uczniów:

  • prowadzenie zajęć grupowych z doradztwa zawodowego dla klas starszych (7,8)
  • aranżowanie sytuacji sprzyjających poznawaniu własnych zasobów np. poprzez udział uczniów w konkursach, przygotowywanie określonych zadań na zajęcia przedmiotowe, udział w organizowaniu uroczystości i imprez szkolnych
  • określanie potencjału edukacyjno-zawodowego z poszczególnych przedmiotów
  • prowadzenie kół zainteresowań
  • organizowanie spotkań z przedstawicielami zawodów, z pracownikami instytucji rynku pracy
  • umożliwianie udziału w spotkaniach informacyjnych z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych; w targach edukacyjnych, dniach otwartych szkół ponadpodstawowych itp
  • informowanie o ofercie kształcenia w szkołach ponadpodstawowych
  • umożliwienie udziału w spotkaniach z absolwentami szkoły (prezentacje ścieżek rozwoju
  • edukacyjno-zawodowego
  • organizowanie spotkań z przedstawicielami zawodów; organizowanie spotkań z inspirującymi osobami (pasjonatami, autorami innowacyjnych rozwiązań – młodymi ludźmi, którzy odnieśli sukces zawodowy)
  • umożliwienie dostępu do informacji edukacyjno-zawodowej, udostępnianie materiałów multimedialnych (np. gier edukacyjnych, filmów, e-zasobów) ułatwiających samopoznanie, podejmowanie decyzji edukacyjnych i zawodowych;

4.2  Rodzice uczniów

Przykłady działań kierowanych do rodziców:

  • Spotkanie informacyjno-doradcze ze szkolnym doradcą zawodowym w ramach wywiadówki
  • Informacja zwrotna od wychowawcy do rodzica na temat predyspozycji dziecka, mocnych i słabych stron
  • organizowanie spotkań z przedstawicielami firm lokalnego rynku pracy;
  • prowadzenie konsultacji dotyczących decyzji edukacyjno-zawodowych uczniów;
  • informowanie o targach edukacyjnych;
  • udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych (między innymi poprzez: biblioteczkę, publikacji, stronę www szkoły, tablice informacyjne itp
  • włączanie rodziców w szkolne działania związane z orientacją zawodową i doradztwem

zawodowym np.: zaproszenie rodziców na lekcję wychowawczą do opowiedzenia o swojej ścieżce edukacyjno- zawodowej.

4.3 Nauczyciele

Przykłady działań kierowanych do nauczycieli, wychowawców, specjalistów:

  • umożliwienie udziału w szkoleniach i kursach z zakresu doradztwa zawodowego;
  • mini- szkolenia w ramach posiedzeń rady pedagogicznej;
  • inicjowanie kontaktów z przedstawicielami instytucji rynku pracy, pracownikami firm itp.
  • udostępnianie zasobów z obszaru doradztwa zawodowego;
  • wspieranie w realizacji zadań doradztwa zawodowego.

 

V. Współpraca szkoły z innymi instytucjami w ramach doradztwa zawodowego

Wsparciem dla działań zawodoznawczych, podejmowanych w szkole może być współpraca z instytucjami - nawiązana przez dyrektora szkoły, wychowawców, nauczycieli, rodziców, doradcę zawodowego.  Instytucjami wspierającymi mogą być (wedle potrzeb i decyzji grona pedagogicznego):

5.1 Poradnia psychologiczno-pedagogiczna (PPP) oferująca uczniom i rodzicom:

  • diagnozowanie predyspozycji, zainteresowań zawodowych uczniów
  • udzielanie pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniu kształcenia i kariery
  • prowadzenie dla uczniów zajęć grupowych z doradztwa zawodowego
  • prowadzenie dla pracowników szkół szkoleń, kursów, szkoleniowych rad pedagogicznych
  • tworzenie sieci doradców zawodowych i osób zainteresowanych doradztwem zawodowym

5.2 Ośrodki doskonalenia nauczycieli – ŚCDN i inne:

  • organizowanie i prowadzenie szkoleń, kursów, konferencji dla doradców zawodowych oraz osób zainteresowanych doradztwem zawodowym
  • tworzenie sieci doradców zawodowych i osób zainteresowanych doradztwem zawodowym
  • przygotowywanie publikacji z zakresu doradztwa zawodowego

5.3 Biblioteka Pedagogiczna w Kielcach:

  • udostępnianie szkołom informacji o usługach doradczych w regionie, wydarzeniach, konferencjach i szkoleniach z zakresu doradztwa zawodowego
  • wspieranie nauczycieli-bibliotekarzy w pozyskiwaniu, gromadzeniu i udostępnianiu informacji edukacyjno-zawodowych
  • gromadzenie i udostępnianie doradcom zawodzawodowym i nauczycielom publikacji z zakresu doradztwa zawodowego
  • współorganizowanie wystaw i spotkań z zakresu doradztwa zawodowego

5.4 Szkoły ponadpodstawowe w regionie (najbliższe):

  • udzielanie osobom zainteresowanym informacji na temat oferty edukacyjnej i zawodowej oraz zasad rekrutacji, itp.
  • organizowanie Dni Otwartych dla uczniów klas VII i VIII.

5.5 Urzędy pracy , centra informacji i planowania kariery zawodowej:

  • informowanie o zmianach i trendach na lokalnym i krajowym rynku pracy
  • przedstawianie prognozy zapotrzebowania wśród pracodawców na pracowników
  • udostępnianie zasobów informacji edukacyjnych i zawodowych
  • współorganizowanie przedsięwzięć z zakresu doradztwa zawodowego
  • udzielanie informacji dotyczących rynku pracy za granicą (usługi doradców Sieci Europejskich Ofert Pracy EURES)
  • udostępnianie publikacji m.in. na temat sytuacji na rynku pracy
  • współorganizowanie spotkań informacyjno-doradczych, np. dotyczących sytuacjina lokalnym rynku pracy

5.6 Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE):/ kontakt Internetowy/

  • organizowanie szkoleń, seminariów, konferencji z zakresu doradztwa zawodowego
  • przygotowywanie publikacji z zakresu doradztwa zawodowego
  • opracowywanie dokumentów wspierających pracę doradcy zawodowego (programy, wzorcowe rozwiązania, e-zasoby)

5.7 Inne instytucje: stowarzyszenia, fundacje, akcje społeczne (np. WOŚP- promująca ideę wolontariatu) itp…

 

 

 

 

 

 

 

VI.  Roczny plan realizacji WSDZ / na rok szkolny 2018/2019.

Plan realizacji działań związanych z doradztwem zawodowym - opracowany w oparciu o treści programowe z ustawy z sierpnia 2018 r.

 

Odbiorcy

 

 

(dla kogo?)

 

Tematyka planowanych działań

z uwzględnieniem obowiązujących od września 2018r. treści programowych z doradztwa zawodowego

 

(co?)

Osoba realizująca

działanie

 

 

(kto wykona?)

2018/2019

Data realizacji:

dzień, miesiąc

(kiedy?)

Rodzice

1.Spotkania informacyjne z rodzicami klas 7 i 8 na temat doradztwa zawodowego i wyborów dzieci dalszej ścieżki kształcenia (w ramach wywiadówek)

 

2. spotkania informacyjne dla rodziców dotyczące zmian wynikających z reformy edukacji  

 

 

3. indywidualne spotkania informacyjno- doradcze rodziców z pracownikami szkoły na temat dalszych wyborów edukacyjnych i zawodowych ich  dzieci (dotyczy szczególnie uczniów klas 8 sp)

1. dyrektor, wychowawcy/ doradca zawodowy

 

2. dyrektor / wychowawcy

 

 

3.wychowawcy, nauczyciele, specjaliści

 

 

 

 

 

 

3.indywidualnie

Nauczyciele

1.udział w szkoleniach dotyczących bieżących zmian wynikających z reformy edukacji (w ramach rad pedagogicznych i innych szkoleń)

 

 

 

 

 

2. udział w mini-szkoleniach dotyczących doradztwa zawodowego w szkole i pomocy doradczej udzielanej przez nauczycieli – rodzicom uczniów (w ramach rady pedagogicznej)

 

 

3. współpraca z instytucjami zewnętrznymi (patrz punkt V, 1-7)

 

 

 

1. dyrektor

 

 

 

 

 

2. dyrektor, doradca zawodowy

 

 

3. nauczyciele, wychowawcy, dyrektor, bibliotekarz, pedagog, doradca zawodowy

zrealizowano:

Rada Pedagogiczna

28 sierpień 2018

 

 

 

 

Odbiorcy

 

 

(dla kogo?)

 

Tematyka planowanych działań

z uwzględnieniem obowiązujących od września 2018r. treści programowych z doradztwa zawodowego

 

(co?)

Osoba realizująca

działanie

 

 

(kto wykona?)

2018/2019

Data realizacji:

dzień, miesiąc

(kiedy?)

Uczniowie oddziałów przedszkolnych

 

1.Lekcje edukacyjne w formie zabawy i zajęcia skierowane na samopoznawanie się dzieci:

 dziecko określa swoje zainteresowania, to co lubi robić;  określa, co robi dobrze; podejmuje działania i opisuje, co z nich wyniknęło dla niego i dla innych.

 

2. Lekcje edukacyjne na temat: „ Świat zawodów i rynek pracy

Zabawy z dziećmi „w zawody” – z omówieniem czynności wykonywanych w danym zawodzie

 

 

 

nauczyciel wychowania przedszkolnego

 

 

 

 

Uczniowie klasy „0”

1. Lekcje edukacyjne na temat edukacji i uczenie się przez całe życie  / dla klas „0”

Dziecko nazywa kolejne etapy edukacji (bez konieczności zachowania kolejności chronologicznej) nazywa czynności, których lubi się uczyć.

 

2. Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji / klasy „0”

Dziecko opowiada, kim chciałoby zostać; planuje własne działania w ramach grupy rówieśniczej przez wskazanie pojedynczych czynności i zadań niezbędnych do realizacji celu;  podejmuje próby decydowania w ważnych dla niego sprawach, indywidualnie i w ramach działań grupy rówieśniczej.

 

 

 

wychowawca klasy „0”

 

 

 

Dla klasy „0” i oddziałów przedszkolnych

(razem)

1.Spotkania zawodoznawcze (połączone klasy lub osobno dla każdej)

Rozmowa (pogadanka) z dziećmi i z zaproszonym gościem na temat zawodu: (np. zaproszeni rodzice- reprezentujący dany zawód)

Np.:

- lekarz, pielęgniarka, strażak, policjant, pracownik Urzędu Gminy, pracownik szkoły (księgowy, portier itp..), nauczyciel, sklepikarz, biznesmen itp…

2. Wycieczki zawodoznawcze

W ramach spacerów po najbliższej okolicy: pobliski sklep (rozmowa ze sklepową o pracy), urząd gminy, urząd pocztowy, inne zakłady pracy itp… - spotkania uczniów z wybranymi pracowników pobliskich firm/ prace plastyczne z wycieczki, rozmowa po wycieczce itp…

wychowawcy

+

zaproszeni goście

 

 

 

Klasa 1

 

1. Zajęcia i zabawy edukacyjne z zakresu „Poznanie siebie „

Uczeń wskazuje swoje zainteresowania i możliwości ich rozwoju,  prezentuje swoje zainteresowania wobec innych osób;

Uczeń podaje przykłady swoich mocnych i słabych stron w różnych obszarach.

Uczeń podejmuje działania w sytuacjach zadaniowych i opisuje, co z nich wyniknęło dla niego i dla innych.

 

2. Zajęcia edukacyjne wokół tematyki dotyczącej zawodów i rynku pracy 

Uczeń odgrywa różne role zawodowe w zabawie; podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w bliższym i dalszym otoczeniu oraz opisuje podstawową specyfikę pracy w wybranych zawodach;

Uczeń wie i opisuje, czym jest praca, i omawia jej znaczenie w życiu człowieka na wybranych przykładach; omawia znaczenie zaangażowania różnych zawodów w kształt otoczenia, w którym funkcjonuje;

Uczeń opisuje rolę zdolności i zainteresowań w wykonywaniu danego zawodu;

Uczeń posługuje się przyborami i narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem oraz w sposób twórczy i niekonwencjonalny.

wychowawca

 

 

 

 

wychowawca

 

 

 

Klasa 2

 

1.Zajęcia edukacyjne dotyczące rynku edukacyjnego i uczenie się przez całe życie  (idea LLL)

Uczeń uzasadnia potrzebę uczenia się i zdobywania nowych umiejętności; wskazuje treści, których lubi się uczyć;  wymienia różne źródła wiedzy i podejmuje próby korzystania z nich.

 

2.Zajęcia i zabawy edukacyjne dotyczące zawodów

Uczeń odgrywa różne role zawodowe w zabawie; podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w bliższym i dalszym otoczeniu oraz opisuje podstawową specyfikę pracy w wybranych zawodach

Uczeń wie i opisuje, czym jest praca, i omawia jej znaczenie w życiu człowieka na wybranych przykładach; omawia znaczenie zaangażowania różnych zawodów w kształt otoczenia, w którym funkcjonuje;

Uczeń opisuje rolę zdolności i zainteresowań w wykonywaniu danego zawodu;

Uczeń posługuje się przyborami i narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem oraz w sposób twórczy i niekonwencjonalny.

wychowawca

 

 

 

wychowawca

 

 

 

 

 

Klasa 3

1.Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych

Uczeń opowiada, kim chciałby zostać i co chciałby robić.

Uczeń planuje swoje działania/ działania grupy, klasy wskazując na podstawowe czynności i zadania niezbędne do realizacji postawionego przez nauczyciela celu.

Uczeń próbuje samodzielnie podejmować decyzje w sprawach związanych bezpośrednio z jego osobą.

2.Zajęcia i zabawy edukacyjne dotyczące zawodów

Uczeń odgrywa różne role zawodowe w zabawie; podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w bliższym i dalszym otoczeniu oraz opisuje podstawową specyfikę pracy w wybranych zawodach

Uczeń wie i opisuje, czym jest praca, i omawia jej znaczenie w życiu człowieka na wybranych przykładach; omawia znaczenie zaangażowania różnych zawodów w kształt otoczenia, w którym funkcjonuje;

Uczeń opisuje rolę zdolności i zainteresowań w wykonywaniu danego zawodu;

Uczeń posługuje się przyborami i narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem oraz w sposób twórczy i niekonwencjonalny.

wychowawca

 

 

 

 

wychowawca

 

 

Klasy

1-3 razem

1.Spotkania zawodoznawcze (połączone klasy lub osobno dla każdej z klas)

Rozmowa (pogadanka) z dziećmi i z zaproszonym gościem na temat zawodu: (np. zaproszeni rodzice- reprezentujący dany zawód)

Np.:

- lekarz, pielęgniarka, strażak, policjant, pracownik Urzędu Gminy, pracownik szkoły (księgowy, portier itp..), nauczyciel, sklepikarz, biznesmen itp…

2. Wycieczki zawodoznawcze

W ramach spacerów po najbliższej okolicy: pobliski sklep (rozmowa ze sklepową o pracy), urząd gminy, urząd pocztowy, inne zakłady pracy itp… - spotkania uczniów z wybranymi pracowników pobliskich firm/ prace plastyczne z wycieczki, rozmowa po wycieczce itp…

 

 

wychowawcy

+

zaproszeni goście

 

 

 

 

Klasa 4

 

Zajęcia edukacyjne i integracyjne nastawione na poznawanie przez uczniów własnych zasobów , w których:  

  1. Uczeń określa własne zainteresowania i uzdolnienia, swoje mocne strony oraz możliwości ich wykorzystania w różnych dziedzinach życia

 

2. Uczeń podejmuje działania w sytuacjach zadaniowych i ocenia swoje działania, formułując wnioski na przyszłość

 

3. Uczeń prezentuje swoje zainteresowania i uzdolnienia wobec innych osób z zamiarem zaciekawienia odbiorców.

 

 

 

Zajęcia edukacyjne ukazujące świat zawodów i rynek pracy: 

1. Uczeń wymienia różne grupy zawodów i podaje przykłady zawodów charakterystycznych dla poszczególnych grup, opisuje różne ścieżki ich uzyskiwania oraz podstawową specyfikę pracy w zawodach; 

Uczeń opisuje, czym jest praca i jakie ma znaczenie w życiu człowieka; podaje czynniki wpływające na wybory zawodowe

Uczeń posługuje się przyborami i narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem oraz w sposób twórczy i niekonwencjonalny

Uczeń wyjaśnia rolę pieniądza we współczesnym świecie i jego związek z pracą.

 

 

 

 

1.wychowawca klasy 4

(lekcje wychowawcze)

 

2. .wychowawca klasy 4

 

3. nauczyciel języka polskiego

 

 

 

wychowawca

 + wszyscy nauczyciele

(każdy z nauczycieli wskazuje zawody związane z tematyką zajęć na poszczególnych lekcjach przedmiotowych)

 

Klasa 5

 

Zajęcia edukacyjne ukazujące świat zawodów i rynek pracy: 

1. Uczeń wymienia różne grupy zawodów i podaje przykłady zawodów charakterystycznych dla poszczególnych grup, opisuje różne ścieżki ich uzyskiwania oraz podstawową specyfikę pracy w zawodach; 

Uczeń opisuje, czym jest praca i jakie ma znaczenie w życiu człowieka; podaje czynniki wpływające na wybory zawodowe

Uczeń posługuje się przyborami i narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem oraz w sposób twórczy i niekonwencjonalny

Uczeń wyjaśnia rolę pieniądza we współczesnym świecie i jego związek z pracą.

 

 

 

Zajęcia edukacyjne dotyczące rynku edukacyjnego  i uczenia się przez całe życie 

1.Uczeń wskazuje różne sposoby zdobywania wiedzy, korzystając ze znanych mu przykładów, oraz omawia swój indywidualny sposób nauki;

2. Uczeń wskazuje przedmioty szkolne, których lubi się uczyć;

3 Uczeń samodzielnie dociera do informacji i korzysta z różnych źródeł wiedzy.

1.wychowawca i wszyscy nauczyciele

(każdy z nauczycieli wskazuje zawody związane z tematyką zajęć na poszczególnych lekcjach przedmiotowych)

 

 

 

wychowawca

(lekcje wychowawcze)

 

Klasa 6

Zajęcia edukacyjne ukazujące świat zawodów i rynek pracy: 

1. Uczeń wymienia różne grupy zawodów i podaje przykłady zawodów charakterystycznych dla poszczególnych grup, opisuje różne ścieżki ich uzyskiwania oraz podstawową specyfikę pracy w zawodach; 

Uczeń opisuje, czym jest praca i jakie ma znaczenie w życiu człowieka; podaje czynniki wpływające na wybory zawodowe

Uczeń posługuje się przyborami i narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem oraz w sposób twórczy i niekonwencjonalny

Uczeń wyjaśnia rolę pieniądza we współczesnym świecie i jego związek z pracą.

 

 

Zajęcia dotyczące planowania własnego rozwoju i podejmowania decyzji edukacyjno-zawodowych 

1.Uczeń opowiada o swoich planach edukacyjno-zawodowych; 4

2. Uczeń planuje swoje działania lub działania grupy, wskazując szczegółowe czynności i zadania niezbędne do realizacji celu;

3 Uczeń próbuje samodzielnie podejmować decyzje w sprawach związanych bezpośrednio lub pośrednio z jego osobą.

1.wychowawca i wszyscy nauczyciele

(każdy z nauczycieli wskazuje zawody związane z tematyką zajęć na poszczególnych lekcjach przedmiotowych)

 

 

Wychowawca

(lekcje wychowawcze)

 

Klasy

4-6 razem

(razem)

1.Spotkania zawodoznawcze (połączone klasy lub osobno dla każdej z klas)

Rozmowa (pogadanka) z dziećmi i z zaproszonym gościem na temat zawodu: (np. zaproszeni rodzice- reprezentujący dany zawód)

Np.:

- lekarz, pielęgniarka, strażak, policjant, pracownik Urzędu Gminy, pracownik szkoły (księgowy, portier itp..), nauczyciel, sklepikarz, biznesmen itp…

1. wychowawcy

+

Zaproszeni goście

 

Klasa 7

1. zajęcia z doradcą zawodowym (10 h w semestrze)/ program zajęć w załączniku 1.

 

2. nauka autoprezentacji i publicznych wystąpień

 

 

3. nauka wyszukiwania i selekcjonowania informacji o szkołach i o zawodach w Internecie

 

4. samokształcenie, promocja uczenia się przez całe życie (idea LLL): nauka korzystania z encyklopedii, słowników, wyszukiwania informacji, selekcji informacji itp…

 

5. spotkanie z uczniami szkół ponadpodstawowych z regionu (byli absolwenci SP)- w celu opowiedzenia o szkole, profilach kształcenia itp.

 

6. spotkania zawodoznawcze- z przedstawicielem zawodu wskazanego przez uczniów (np. z rodzicem, który opowie o swojej pracy, księgową, pracownikami szkoły itp… )

 

7. spotkania z przedstawicielami zawodów księgowy, bankier, ekonomista (do wyboru- z wyjaśnieniem wagi matematyki w wykonywaniu tych zawodów- zaproszenie rodzica lub szkolnej księgowej na rozmowę o wykonywanym zawodzie)

 

8. spotkanie z lekarzem lub pielęgniarką (na temat predyspozycji fizycznych i stanu zdrowia w poszczególnych zawodach interesujących młodzież)- zaproszenie rodzica- lekarza, pielęgniarki itp..

 

inne… wedle wskazanych potrzeb przez uczniów i rodziców

1. szkolny doradca zawodowy

 

2. nauczyciel j. polskiego

 

 

3. nauczyciel informatyki

 

4.  bibliotekarz

 

 

5. wychowawca

 

 

6. wychowawca

 

 

7.matematyk lub wychowawca

 

8. nauczyciel biologii lub wychowawca

 

Klasa 8

1. zaję