Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Dzień 20 listopada br. był szczególnie ważny dla wszystkich dzieci, bowiem tego dnia obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Mimo, iż jest to całkiem nowe święto, bo ustanowione trzy lata temu, to dotyczy fundamentalnych praw wszystkich dzieci, bez względu na pochodzenie, kolor skóry czy wyznanie.

Szkolne spotkanie, którego organizatorem był samorząd uczniowski przeprowadzone było pod hasłem: „Masz prawo znać swoje prawa”. Jego celem było kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez edukację w zakresie praw dziecka, uświadamiając dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać.

Uczniowie uprzednio zostali zapoznani przez wychowawców z podstawowymi zagadnieniami Konwencji o Prawach Dziecka po czym na wspólnym spotkaniu uczniowie klas IV-VII obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą obchodzonego święta.

Prowadzący spotkanie dyrektor szkoły Pan Zdzisław Dudzic zaczął od przeczytania listu Rzecznika Praw Dziecka , a następnie w interakcji z uczniami przekazał, czym są prawa dziecka i dlaczego dzieci posiadają specjalne prawa. Uczniowie podawali przykłady znanych im, własnych praw.

Mówiąc o prawach dzieci, nie sposób było nie wspomnieć o Januszu Korczaku, wielkim zwolenniku i polskim prekursorze działań na rzecz dzieci. Człowieku, który mówił i własnym życiem zaświadczał, że „Nie ma dzieci – są ludzie” oraz „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Krótko omówiono również Konwencję Praw Dziecka – międzynarodową umowę o prawach dziecka, która została uchwalona 20 listopada 1989 r. Polska, która była pomysłodawcą tej konwencji, ten dokument podpisała w 1991 r. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, jakie są najważniejsze akty prawne dotyczące dzieci w Polsce, a mianowicie: Konstytucja RP, Konwencja o prawach dziecka i Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka. Przypomniały sobie, w jakich sprawach i pod jaki numer telefonu można zadzwonić do Rzecznika Praw Dziecka lub zgłosić problem dzwoniąc pod numer telefonu zaufania.