Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku

26-006, Nowa Słupia

Jeziorko 123a

Tel: 41 317-79-80

spjeziorko@o2.pl

 

 

 

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1493231
  • Do końca roku: 242 dni
  • Do wakacji: 49 dni
1

Kartka z kalendarza

Uroczystości Niepodległościowe w Nowej Słupi

W dniu 12 listopada 2017 r. delegacja uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Jeziorku wraz dyrektorem szkoły Panem Zdzisławem Dudzicem wzięła udział w obchodach 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbyły się w Nowej Słupi. Uroczystość połączona została z poświęceniem odnowionego pomnika na Skałce, który upamiętnia ofiary II wojny światowej zamordowane przez okupanta niemieckiego w latach 1939-1945. 

Wydarzenie miało niezwykle uroczysty charakter, który podkreśliła wojskowa asysta honorowa i poczty sztandarowe, również z naszej szkoły, a uczestnicy święta otrzymali biało-czerwone kotyliony. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele Świętego Wawrzyńca. Liturgii przewodniczył ksiądz biskup Edward Frankowski z Diecezji Sandomierskiej, a uczestniczyli w niej między innymi ojciec Zygfryd Wiecha, superior klasztoru na Świętym Krzyżu i proboszcz nowosłupskiej parafii ksiądz Krzysztof Bartochowski. Była też liczna grupa świętokrzyskich parlamentarzystów , samorządowców i władz gminy z wójtem Nowej Słupi Andrzejem Gąsiorem na czele. Po mszy mieszkańcy oraz uczestnicy uroczystości przemaszerowali z kościoła fragmentem Drogi Królewskiej do granicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w pobliże Skałki. Według kwerendy Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach na Skałce zostało zamordowanych 38 osób przez pluton żandarmerii niemieckiej Alberta Hugo Schustera.

Po części oficjalnej na uczestników uroczystości czekała gorąca herbata i grochówka. Odczytany został Apel Pamięci, a żołnierze Wojskowej Asysty Honorowej z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach oddali salwę honorową. Przy pomniku zgromadzeni przedstawiciele władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich, parlamentarzyści, przedstawiciele Świętokrzyskiego Parku Narodowego, uczniowie, harcerze, a także mieszkańcy i rodziny złożyli wieńce oraz zapalili znicze. Na zakończenie odegrany został sygnał „Śpij Kolego”.