Noc Świętych na Świętym Krzyżu

We wtorek 31 października br.,  o godzinie 19.00 spod Krzyży Katyńskich w Hucie Szklanej wyruszyła kilkusetosobowa procesja z relikwiami świętych i błogosławionych, którą rozpoczęliśmy modlitwę uwielbienia w przededniu Uroczystości Wszystkich Świętych. Na czele procesji niesione były relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Podczas wspólnej modlitewnej wędrówki odśpiewaliśmy litanię ku czci Wszystkich Świętych. W modlitwie uczestniczyli kapłani, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz samorządowych i wierni oraz liczne grono młodzieży, przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.

Po przyjściu do Bazyliki odbyło się nabożeństwo uwielbienia, podczas którego przypomniano postaci wybranych świętych i błogosławionych, których relikwie niesione były podczas procesji. Były to relikwie takich świętych jak: św. Dzieci Fatimskie Hiacynta i Franciszek, św. Eugeniusz de Mazenod, św. Jan Paweł II, bł. Edmund Bojanowski, bł. Bronisław Markiewicz, św. Franciszek, św. Mikołaj, św. Katarzyna Aleksandryjska, św. Pio, św. Andrzej Bobola, św. Rozalia, św. Dorota, św. Antoni, św. Stanisław, św. Jan z Dukli, św. Szymon z Lipnicy, św. Faustyna i św. Pius X.

Po nabożeństwie sprawowana była uroczysta Msza święta, której przewodniczył ks. kan. Andrzej Dudzic, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej z Huty Nowej. W homilii o. Dariusz Malajka OMI mówił: Patrzymy na tak wielu świętych i błogosławionych. Wśród nich są prości pastuszkowie – nie umieli czytać i pisać; są i papieże, biskupi, siostry zakonne, zakonnicy. Wszyscy oni uczą nas jak wsłuchiwać się w głos Boga. Jak nieść światło Ewangelii tam gdzie żyjemy: nieść je w rodzinie, we wspólnocie, miejscu pracy. Od nich uczymy się jak trwać przy Chrystusie i zwyciężyć szczęście wieczne. Tak, my którzy także jesteśmy zaproszeni do tego by podjąć bój o świętość – która jest dla każdego z nas. My wiemy, że pójście za Chrystusem to opowiedzenie się za miłością, prawdą, uczciwością, pokojem, jednością i zgodą. Od świętych i błogosławionych uczymy się jak oczyma Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego patrzeć na siebie, na innych, na świat. Oni zwyciężyli szczęście wieczne. Są zbawieni. Chciejmy podjąć trud i iść tą drogą co oni. Jesteśmy dziećmi Bożymi. Nie wstydźmy się tej godności. Do nas należy królestwo niebieskie. Wielka jest nasza nagroda w niebie. Wierzysz w to?

Na czuwaniu była także obecna katechetka naszej Szkoły pani Ewelina Kozłowska i uczennica klasy VI – Julia Kaczmarska, która mimo niesprzyjających warunków pogodowych dzielnie reprezentowała naszą Szkolną Społeczność. Niosła wraz z panią katechetką relikwie św. Piusa X. Wspólnie ze zgromadzonymi osobami modliliśmy się za naszą Szkołę, aby Św. Eugeniusz de Mazenod – nasz Patron, orędował na nami u Boga i otaczał opieką wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników naszej Szkoły.

Na zakończenie Mszy świętej, po błogosławieństwie relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, pielgrzymi mogli ucałować wszystkie relikwie, które towarzyszyły naszej modlitwie. Otrzymali również słodką niespodziankę i gorącą herbatę od gospodarzy miejsca, Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.