Wycieczka do lasu

4 października 2017r. uczniowie klas I,II,III  wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Był to piękny dzień. Podróż odbyliśmy pieszo w tym celu przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Na miejscu obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące jesienią zmiany. Poznaliśmy warstwową budowę lasu oraz zebraliśmy wiele okazów przyrodniczych. Przypomnieliśmy sobie nazwy drzew liściastych i iglastych, a także napotkanych roślin i grzybów. Następnie dzieci zajęły się kalkowaniem kory drzew.

Uczniowie zapisywali swoje spostrzeżenia w notesach, przez lupę przyglądali się małym mieszkańcom lasu – dżdżownicom i ślimakom oraz bacznie obserwowali środowisko za pomocą lornetki. W drodze do lasu udało nam się spotkać wiewiórkę oraz sarnę. Czasami dało się też usłyszeć śpiew ptaków. Na polanie pod lasem zatrzymaliśmy się na odpoczynek. Mogliśmy zrelaksować się na kocyku, wspólnie się bawiąc i jedząc ze smakiem zabrane ze sobą drugie śniadanie.

Na koniec uwieczniliśmy naszą wyprawę poprzez zrobienie zdjęć. W kolorowych ramkach rozwieszonych wzdłuż drzew widniały nasze „zdobycze” ze spaceru – bukiety z liści, paproci, kwiatów i pozostałych roślin, a także grzyby.  Piknik w lesie był bardzo udany. Pogoda i humor nam dopisały.

W ramach realizacji programu „Owoce w szkole” odwiedziliśmy w drodze powrotnej gospodarstwo rolnicze państwa Elżbiety i Jacka Mikulko. Na początku bardzo serdecznie przywitała nas pani Elżbieta. Następnie oprowadzała nas i opowiedziała o swej pracy w gospodarstwie. Uczniowie dowiedzieli się ciekawych rzeczy o hodowli zwierząt i uprawie roli. Mogły również zobaczyć hodowlane zwierzęta. Właścicielka pokazała nam w jaki sposób przygotowuje paszę i karmi zwierzęta. Dużą atrakcją było również oglądanie nowoczesnych maszyn wykorzystywanych w gospodarstwie. Dzięki uprzejmości Państwa Mikulko mogliśmy delektować się pieczonymi w ognisku ziemniakami z solą. Wszyscy wróciliśmy do szkoły trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wycieczki.

Uczniowie klas I-III oraz panie wychowawczynie składają serdeczne podziękowanie dla Państwa Mikulko za możliwość odwiedzenia gospodarstwa, a także bardzo mile spędzony czas.