Prelekcje profilaktyczne dla uczniów klas I-IV i V-VII

W dniu 13 września 2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jeziorku odbyły się prelekcje profilaktyczne.

Uczniowie pracowali w dwóch grupach, młodszej i starszej. Uczniowie z klas I-IV  analizowali tematykę dbałości o swoje zdrowie i bezpieczeństwo natomiast starsi z klas V-VII omawiali kwestie związane z zażywaniem używek.

Dla uczniów klas I-IV „ Kiedy Mówić NIE – dbam o swoje zdrowie i bezpieczeństwo" uczniowie zostali zapoznani z zasadami odmawiania, bycia asertywnym w różnych sytuacjach. Uzyskali odpowiedź na pytanie jak przeciwstawiać się złu  oraz jak zadbać, o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Jak przeciwstawić się grupie rówieśniczej? Kto to jest obcy i jak sobie radzić gdy ktoś nas zaczepia.

Co to znaczy być zdrowym i bezpiecznym.

Mówię NIE w sytuacjach gdy ktoś mi zagraża wówczas  zdobywam pewność siebie, unikam kłopotliwych sytuacji, odnoszę sukcesy.

Dla uczniów klas V-VII – Zanim spróbujesz – dopalacze, narkotyki.

Celem zajęć było ukazanie , ze narkotyki, alkohol, papierosy maja zgubny wpływ na ich zdrowie i życie. Czym jest uzależnienie i jakie są jego etapy. Uświadomienie uczniom, że używki nie podnoszą jakości życia a jest wręcz odwrotnie.

Zajęcia były prowadzone metodami aktywnymi, pogadanka, prezentacja multimedialna, krótkie filmiki, scenki sytuacyjne odgrywane przez aktorów i uczniów.

Warsztaty prowadził trener i aktorzy Edu-Artis z Krakowa.

Prelekcje profilaktyczne są pierwszym z etapów realizacji zadania publicznego z zakresu działań wychowawczo-profilaktycznych w ramach konkursu przeciwdziałania patologiom społecznym: alkoholizmowi i narkomanii.

Podpisana została umowa między Gminą Nowa Słupia  i Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Dębna i Jeziorka na wsparcie realizacji zadania pod nazwą ,,Dorastamy bez nałogów”, które realizowane będzie w naszej szkole w terminie od 04.09.2017 do 29.09.2017r. Wartość zadania to 796 złotych, z czego 96 złotych pochodziło ze środków Stowarzyszenia.