Święto Patrona Szkoły

,,Kto miłuje ten zwycięża” – pod takim hasłem 19 maja 2017 roku obchodziliśmy najważniejsze ze świąt szkolnych – Święto Patrona.

Dzień Patrona jest szczególnym wydarzeniem w życiu społeczności szkolnej. Zawsze pozostaje w pamięci wszystkich uczestników uroczystości, jako dzień kultywowania fundamentalnych wartości.

Nasza szkoła od 6 lat nosi imię Świętego Eugeniusza de Mazenoda. Wielki to zaszczyt i równie wielki obowiązek. To zobowiązanie do ciągłego odkrywania bogactwa osobowości i nauki  Świętego, poznawania głoszonych przez Niego prawd i życia według nich. Nie tylko słuchania, ale i usłyszenia Jego słów. Pragniemy, by miłość, jaką obdarzał wszystkich ludzi, była dla nauczycieli i rodziców prawdziwym wzorem do naśladowania. Koncentrujemy się, by wychowywać młode pokolenia Polaków w duchu miłości, tolerancji i poszanowania godności.

Obchody Dnia Patrona zainaugurowała uroczysta msza święta, koncelebrowana przez Ojca Socjusza OMI Tomasza Gali i proboszcza parafii Dębno Mariana Jakubowskiego. Zgromadzeni w sali gimnastycznej  zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie na czele z pocztem sztandarowym usłyszeli w homilii ojca Tomasza o wartościach, którymi kierował się Święty Eugeniusz, które są nadal aktualne i powinny być zachowywane w obecnych społeczeństwach.

Kolejnym punktem obchodów  było przemówienie Dyrektora Szkoły – Pana. Zdzisława Dudzica, który gorąco powitał i podziękował za przybycie zgromadzonym gościom: Ojcowi Tomaszowi socjuszowi nowicjatu i nowicjuszom, proboszczowi parafii Dębno, Wójtowi Gminy Nowa Słupia-Panu Andrzejowi Gąsiorowi, radnemu powiatu – Panu Markowi Partyce radnemu Jeziorka-Panu Józefowi Świetlikowi, sołtysowi Dębna-Panu Stanisławowi Cisłowskiemu, paniom zasiadającym w zarządzie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Dębna i Jeziorka, rodzicom i nauczycielom, pracownikom szkoły, a przede wszystkim uczniom.

Zwrócił uwagę na istotną rolę patrona w życiu szkoły, którego życiowe dokonania są warte naśladowania przez obecne pokolenia. ,,Patron to ktoś kogo podziwiamy, chcemy go naśladować. Jego dokonania są dla nas wzorem. W chwilach kiedy czujemy się zagubieni, warto przyjrzeć osobom, które dokonały w swoim życiu wielkich czynów” – powiedział Pan Dyrektor.

W swoim przemówieniu Pan Dyrektor odniósł się również do hasła przewodniego dzisiejszej uroczystości ,,Kto miłuje ten zwycięża”, słów wypowiedzianych przez Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wielkiego patrioty, ojca narodu, duchowego przywódcy Polaków. Wyraził nadzieję, że w Szkole Podstawowej w Jeziorku wzrastają od lat pokolenia młodych Polaków, którzy pamiętają o chlubnej przeszłości naszej ojczyzny. Pan Dyrektor podkreślił również ważną rolę szkoły jako wspólnoty, gdzie oprócz zdobywania wiedzy i umiejętności nabywane są nawyki pielęgnowania wartości, które są w życiu najważniejsze, takie jak: patriotyzm, honor, poszanowanie godności, tolerancja, wrażliwość na cudzą krzywdę.

Po zakończeniu części oficjalnej, uczniowie klas IV-VI wraz z dziećmi z kl. 0 oraz  z przedszkolem  w przepięknej scenerii zaprezentowali niezwykle wzruszający montaż słowno - muzyczny poświęcony swojemu patronowi, w którym znalazły się również pieśni regionalne i utwory poetyckie, mówiące o historii powstania Klasztoru i zakonu misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu.

Na dalszą część uroczystości odbywającą się już na zewnątrz zaprosił wszystkich Pan Dyrektor. Tam na wszystkich czekał już poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców, a także ciasto przygotowane przez rodziców.

Dzieci w tym czasie uczestniczyły w różnych formach aktywności ruchowej i rozgrywkach sportowych.