Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

W dniu 28 kwietnia 2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku odbył się szkolny ,,Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego”.

Nasza szkoła jako jedna z nielicznych w województwie bierze udział w projekcie „Cyfrowobezpieczni.pl Bezpieczna Szkoła Cyfrowa” realizowany przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie. Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach zadania „Poprawa kompetencji pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia”.

W ramach realizacji projektu zorganizowano w szkole "Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego", który rozpoczął się zgodnie z harmonogramem opracowanym przez Dyrektora szkoły Pana Zdzisława Dudzica i Szkolnego Mentora Cyberbezpieczeństwa Pana Marka Telkę, od spotkania całej społeczności szkolnej z edukatorką bezpieczeństwa cyfrowego Panią Karoliną Suską. Edukatorka prowadząca spotkanie przedstawiła założenia Projektu Cyfrowobezpieczni.pl, w którym szkoła bierze udział oraz poinformowała o Konkursie pt. "Jesteśmy Cyfrowobezpieczni". Przy okazji społeczność szkolna oraz wychowawcy zapoznali się z zasobami portalu oraz całą gamą materiałów, które mają wspomóc ich działania w zakresie budowania szkolnego cyberbezpieczeństwa. To spotkanie pozwoliło wprowadzić w temat bezpieczeństwa cyfrowego uczniów.

Następnie odbyły się trzy jednostki zajęć warsztatowych w grupach uczniowskich zaproponowanych przez Dyrektora szkoły. Dzieci  z klas od pierwszej do szóstej podzieleni na trzy zespoły bardzo aktywnie brały udział  w szkoleniu.  Wszyscy słuchali z ogromnym zainteresowaniem, odpowiadali na  pytania i analizowali zachowania ryzykowne w cyberprzestrzeni. Ważnym aspektem były także historie "z życia wzięte" opowiadane przez edukatora.

Po zajęciach z uczniami odbyło się  szkolenie rady pedagogicznej, na którym pani edukator przedstawiła problem cyberzagrożeń występujących wśród uczniów i uczennic oraz sposoby ich zapobiegania. Nauczyciele zostali zapoznani ze scenariuszami spotkań nauczyciela z rodzicami wraz z prezentacją multimedialną oraz broszurą przeznaczoną dla rodziców na temat cyberbezpieczeństwa dzieci. Edukatorka przekazała panu dyrektorowi otrzymane od Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" broszury dotyczące cyberbezpieczeństwa adresowane dla rodziców, plakaty, broszury dla nauczycieli i innych pracowników szkoły, film na temat cyberzagrożeń i sposobów ich zapobiegania przeznaczony dla uczniów oraz film na temat cyberzagrożeń adresowany do rodziców.

Wszelkie wymienione materiały są dostępne na stronie https://www.cyfrowobezpieczni.pl lub klikając baner na szkolnej stronie.