Spotkanie z przyszłą dziennikarką

Miło jest widzieć absolwentów wracających do swoich szkół macierzystych. Szczególnie, kiedy wracają po prawie 10 latach, jako już dorośli ludzie. Naszą szkołę podstawową odwiedziła Natalia Sikora, była uczennica, która jest obecnie studentka Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Celem jest wizyty było przeprowadzenie z uczniami III i IV klasy, krótkiej rozmowy na temat bezrobocia.

W środę 5 kwietnia tego roku dzieci rozmawiały z początkującą jeszcze dziennikarką na temat tego, czym ich zdaniem jest bezrobocie. Odpowiadały na krótkie pytania. Miały wyrazić swoje zdanie i przedstawić swój subiektywny punkt widzenia, dotyczący tego bardzo współczesnego problemu, obejmującego nie tylko cały świat, ale również nasz kraj ojczysty i zawierające się w nim mikro społeczności.

Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością, ale też wiedzą i dojrzałością w podejściu do tematu. Przedstawiły dość proste, ale trafne pomysły na walkę z bezrobociem. Są świadome jego przyczyn i skutków. Zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest to problem i jakie byłyby konsekwencje wzrostu bezrobocia. Pytania zdawane przez Natalię Sikorę były proste. Kim jest bezrobotny? Dlaczego w Polsce jest bezrobocie? Co by się stało, gdyby nikt w Polsce nie pracował? Uczniowie szkoły podstawowej bardzo chętnie odpowiadali. Bardzo ucieszyła ich ta krótka wizyta, która umiliła im zwykły dzień w szkole.

Rozmowy okazały się dla studentki pomocne przy tworzeniu video reportażu. W niedługim czasie będzie on dostępny na stronie szkoły. Będzie można obejrzeć jak nasi uczniowie poradzili sobie z tym wyzwaniem. Wizyta zaowocowała nie tylko powstaniem reportażu, ale pokazała również szeroką wiedze dzieci. Okazało się, że są dobrze obeznane ze współczesną sytuacją w kraju. Mają dużą świadomość społeczną. Jest  to dobry znak, ponieważ będą oni nowym pokoleniem Polaków, które będzie mogło zmienić wygląd obecnie nam znanego kraju.