Pokaz multimedialny ,,Wokół Świętego Krzyża"

Świętokrzyskie miasteczka i wsie. Miejsca, których już nie ma. Świat przełomu XIX i XX wieku pokazany na kilkudziesięciu unikatowych fotografiach obejrzeli mieszkańcy z terenu gminy Nowa Słupia przybyli na zaproszenie Dyrektora Szkoły w Jeziorku Pana Zdzisława Dudzica i historyka z Fundacji Świętokrzyskiej - Góry Historii Pana Wojciecha Kalwata.

W dniu 03 marca 2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jeziorku odbył się pokaz multimedialny pt. ,,Wokół Świętego Krzyża" oraz prezentacja albumu ,,Świętokrzyskie Widoki".

Pan Wojciech Kalwat zaprezentował pochodzące ze zbiorów warszawskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości zdjęcia , na których można zobaczyć, jak wyglądały dawniej - często ponad sto lat temu - nie tylko znane świętokrzyskie zabytki, ale też wiejskie gospodarstwa, przydrożne kapliczki. Widać na nich jak bardzo zmienił się świętokrzyski krajobraz.

Wymienione fotografie ponad rok temu zostały znalezione przez Pana Wojciecha, który  postanowił je opublikować i pokazać szerokiej publiczności w postaci albumu.

Album pokazuje także życie mieszkańców regionu: przy pracy i od święta. Fotografie posiadają nie tylko walor dokumentalny, ale także artystyczny. W dużej mierze są to wysmakowane obrazy, ale i sytuacyjne scenki. Uwiecznione na nich osoby tworzą portret mieszkańców naszego regionu.