Ogólnopolski program „Lekki Tornister”

Nasza szkoła zakwalifikowała się do V edycji kampanii „ Lekki Tornister ”. Uczniowie klas O - III pod czujnym okiem wychowawców oraz szkolnego koordynatora akcji pani Marty Styczeń wzięli udział w programie informacyjno-edukacyjnym „Lekki Tornister”. Organizatorami projektu są Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym. Projekt to dzia­ła­nia proz­dro­wotne, zmie­rza­jące w kierunku profilaktyki wad postawy wśród dzieci.

Celem programu jest rozpowszechnianie informacji na temat profilaktyki, zwrócenie uwagi na niezmieniający się problem przeciążonych plecaków uczniów oraz zmniejszenie jego skali w przyszłości, a co za tym idzie działanie na rzecz prostych dziecięcych kręgosłupów. Na zajęciach uczniowie zdobyli wiedzę na temat prawidłowej postawy ciała, odpowiedniego dobrania i spakowania tornistra. Poznali 10 zasad zdrowego kręgosłupa oraz ćwiczenia na zdrowy kręgosłup będące pomysłem na krótkie, ruchowe  przerywniki podczas pracy przy stolikach. Wysłuchane słuchowisko „Lekki Tornister i Zielona Kropeczka” pobudziło dziecięcą wyobraźnię,  kreatywne myślenie. Uczniowie świetnie bawili się podczas zabawy ruchowej w rytm piosenki o lekkim tornistrze. Po zajęciach, gdy uczniowie wypakowali wszystkie niepotrzebne rzeczy jednogłośnie stwierdzili, że ich tornistry są naprawdę lekkie i unoszą się jak balon. By wiedza zdobyta w szkole przerodziła się w nawyk potrzebna jest codzienna kontrola i pomoc ze strony rodziców zgodnie z przekazanymi informacjami. Ponadto w ramach akcji w szkole przygotowano tablice informacyjną oraz umieszczono wskazówki na schodach dla całej społeczności szkolnej w myśl powiedzenia, zdrowie mamy tylko jedno, dbajmy o nie!