Mikołajkowy Turniej Szachowy

Dnia 06.12.2016r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jeziorku Mikołajkowym Turniejem Szachowym zakończono realizację Programu Świętokrzyskiej Akademii Sportu.

W dniu 16.08.2016r. została podpisana umowa między Województwem Świętokrzyskim i Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Dębna i Jeziorka na wsparcie realizacji zadania pod nazwą ,,Organizacja i prowadzenie zawodów sportowych i turniejów dla uczniów szkół podstawowych i młodzieży z terenu gminy Nowa Słupia". Program Świętokrzyska Akademia Sportu finansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Wartość zadania to 4 tysiące złotych, z czego 10% pochodziło ze środków Stowarzyszenia.

Celem zadania publicznego było:

- upowszechnianie aktywności ruchowej i zachęcanie do uprawiania sportu;

- zapewnienie optymalnego poziomu rozwoju fizycznego dzieci i młodzieży;

- propagowanie aktywnego i zdrowego trybu życia;

- zapewnienie alternatywnych i zdrowych form spędzenia wolnego czasu;

- kształtowanie prawidłowych postaw fair play wśród dzieci i młodzieży;

- integracja społeczności uczniowskiej ze szkół podstawowych z terenu gminy Nowa Słupia;

- popularyzacja gry w bilard, szachy, piłkę nożną dziewcząt oraz biegania;

- integracja mieszkańców gminy Nowa Słupia.

Cele zadania publicznego realizowane były poprzez organizację cyklu trzech zawodów sportowych dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Nowa Słupia oraz turnieju bilardowego dla dzieci i młodzieży.

Koordynatorem programu w szkole w Jeziorku jest pan Marek Telka.

Do udziału w turnieju szachowym 20 zawodników reprezentujących szkoły realizujące innowację pedagogiczną ,,Edukacja przez szachy”. Były to placówki z Rudek, Nowej Słupi, Starej Słupi i Jeziorka.

Uroczystego otwarcia zawodów i powitania wszystkich uczestników dokonał dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Jeziorku Pan Zdzisław Dudzic wraz z Panią Prezes Świętokrzyskiego Związku Szachowego Martą Orłowską i sędzią głównym turnieju Panem Tomaszem Stefaniakiem.

Turniej przeprowadzono ,,systemem szwajcarskim”, a w drodze losowania zawodnicy rywalizowali ze sobą na dystansie sześciu rund w czasie ponad dwugodzinnego turnieju.

Po ostatniej szóstej partii wszystko stało się jasne. Zwycięzcą został Paweł Sałata ze SP w Rudkach. Drugie i trzecie miejsce przypadło zawodnikom ze SP w Nowej Słupi, Janowi Dziekanowi i Dominikowi Miśkiewiczowi, natomiast na czwartej pozycji uplasował się Mikołaj Przemyski ze SP w Starej Słupi. Piąte miejsce zajął uczeń naszej szkoły Radosław Styczeń.

Uroczyste podsumowanie turnieju odbyło się przy udziale Pana Andrzeja Gąsiora Wójta Gminy Nowa Słupia, który wraz dyrektorem szkoły Panem Zdzisławem Dudzicem, Panią Prezes Martą Orłowską i sędzią głównym Panem Tomaszem Stefaniakiem dokonali wręczenia pucharów i dyplomów dla najlepszych zawodników.

Niespodzianką dla uczestników turnieju była wizyta Świętego Mikołaja, który obdarował  wszystkich zawodników upominkami w postaci szachownic z bierkami i słodyczy.
Warto podkreślić miłą atmosferę, o którą zadbały uczennice z klasy III, V i VI, które zaprezentowały program wokalno-taneczny wzbudzając owację na sali gimnastycznej.

Za pomoc w organizacji i okazane zainteresowanie wszystkim przedsięwzięciom realizowanym w ramach Programu Świętokrzyska Akademia Sportu serdecznie dziękujemy Panu Andrzejowi Gąsiorowi Wójtowi Gminy Nowa Słupia.