Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku

26-006, Nowa Słupia

Jeziorko 123a

Tel: 41 317-79-80

spjeziorko@o2.pl

 

 

 

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1493599
  • Do końca roku: 241 dni
  • Do wakacji: 48 dni
1

Kartka z kalendarza

Wycieczka do Zakopanego w ramach nagrody w konkursie „Budujemy Razem”

W dniach 16-21.10.2016r.  uczniowie kl. VI  wzięli  udział w wycieczce do Zakopanego, która była nagrodą w konkursie plastycznym zorganizowanym  przez Fundację Hotele Polskie Dzieciom „Budujemy Razem”. Uczniowie mieli za zadanie wykonać plakat promujący zbiórkę środków  na budowę Europejskiego Centrum Hipoterapii dla Dzieci Autystycznych. Do konkursu zgłosiło się 291 szkół  (884 klasy, 934 prace uczniów). Nasi uczniowie znaleźli się wśród 62 nagrodzonych szkół zajmując I miejsce. Dzięki temu otrzymaliśmy  dofinansowanie do pobytu w samym centrum Zakopanego w hotelu Diamond’s – Rzemieślnik. 

W czasie tych kilku dni mieliśmy możliwość poznać nasze polskie góry – Tatry i miasto leżące u jego stóp – Zakopane. Większość czasu spędziliśmy zwiedzając ciekawe miejsca oraz wędrując szlakami turystycznymi poznając historie, kulturę i architekturę regionu.

Zwiedziliśmy m.in. :

–  Sanktuarium Fatimskie  na Krzeptówkach  wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981, w którym  znajdują się relikwie „naszego  papieża” oraz figura Matki Bożej Fatimskiej . Obok  kościoła stoi krzyż taki sam, jak na Giewoncie, a za sanktuarium w Parku tzw. Fatimskim umieszczony został ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił mszę św. w Zakopanem pod Krokwią  6 czerwca 1997.

–  Zabytkowe budowle drewniane w tzw. „stylu zakopiańskim” m.in. najstarszy drewniany kościółek w Zakopanem, zwany Starym Kościołem oraz cmentarz noszący też nazwę Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Swoje groby na cmentarzu mają ludzie, którzy tworzyli i wpisali się  w rzeczywistość miasta i jego legendę. Leżą tam  min. Stanisław Witkiewicz, Kornel Makuszyński…

– Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego przy Krupówkach, gdzie dowiedzieliśmy się  jak wyglądały stare chaty góralskie, jakie było ich wyposażenie, jak dawniej żyli, ubierali się i pracowali górale. Zachwycaliśmy się też wypchanymi  zwierzętami  żyjącymi  w Tatrzańskim Parku Narodowym.

– Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego, w którym mogliśmy podziwiać makiety z tatrzańskimi zwierzętami. W sali kinowej obejrzeliśmy filmy przyrodnicze o Tatrach, zobaczyliśmy największą makietę Tatr i wysłuchaliśmy  wyświetlanej na niej prezentacji łączącej obraz i dźwięk. Najbardziej nas jednak zainteresowała sala  odkryć, w której dzięki nowym technologiom poznawaliśmy tajniki przyrody dobrze się przy tym bawiąc.

– Kuźnice – niezwykle ciekawą dzielnicę Zakopanego. Zwiedzaliśmy zespół Dworsko-Parkowy im. Hrabiego Władysława Zamoyskiego z siedzibą Tatrzańskiego Parku Narodowego. Obejrzeliśmy kolekcję wypchanych zwierząt w dawnej wozowni i drugą poświęconą rodzinie Zamoyskich (piękne fotografie dawnego Zakopanego) w zabytkowym Spichlerzu  oraz plenerową galerię zdjęć, prezentującą dawną szkołę dla dziewcząt.

– skocznię narciarską WIELKĄ KROKIEW , gdzie wjechaliśmy  wyciągiem krzesełkowym na sam szczyt i  zjechaliśmy w dół. Mogliśmy z góry podziwiać panoramę Zakopanego. Próbowaliśmy też  wyobrazić sobie, co czują przed skokiem zawodnicy siedzący tak wysoko na belce startowej.

– Krupówki – najsłynniejszą ulicę Zakopanego i jedną z najbardziej znanych ulic w Polsce. To tam  skupia się całe życie rozrywkowe i towarzyskie miasta , gdzie można posłuchać góralskiej muzyki i kupić pyszne oscypki oraz pamiątki.

– Dolinę Kościeliską , którą odbyliśmy kilkugodzinną wędrówkę wśród gór i strumieni, podziwiając piękne widoki aż do schroniska „Ornak”. Na własne oczy przekonaliśmy się jak potężną siłą jest wiatr halny i  jakich szkód dokonał w Tatrach w 2013 roku.

– AQUAPARK  w Zakopanem, gdzie korzystaliśmy z wielu atrakcji:  zjeżdżalni , basenów , rwącej rzeki, oraz  relaksowaliśmy się w jacuzzi. Było naprawdę super!

Po długich wędrówkach i zwiedzaniu  mogliśmy odpocząć w hotelu. Gdzie również czekały na nas liczne atrakcje :

– Spotkanie z góralem – gawędziarzem, który opowiadał o tradycjach i zwyczajach góralskich oraz uczył góralskiego tańca.

– Dyskoteka,  sala gier, siłownia, ping-pong…

Cieszymy się, że wyjazd się udał. Wszyscy wróciliśmy zdrowi i zadowoleni, mimo kapryśnej pogody i długiej podroży. Wrażenia z wycieczki na długo pozostaną w naszej pamięci o czym  przypominać będą nam przywiezione pamiątki i liczne zdjęcia.

Opiekunami wycieczki były : Agata Jaworska i Agnieszka Bis

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia galerii zdjęć.