Uroczystości na Świętym Krzyżu

W niedzielę 11 września 2016r. delegacja uczniów i nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej w Jeziorku uczestniczyła w uroczystości rozpoczęcia tygodniowego odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego w świętokrzyskim sanktuarium.

Głównej sumie odpustowej inaugurującej tegoroczny odpust przewodniczył pasterz diecezji kamienicko-podolskiej na Ukrainie biskup Leon Dubrawski. Wraz z biskupem koncelebrowało kilkunastu kapłanów z diecezji sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej oraz ojcowie oblaci na czele z o. Antonim Bochmem OMI – Prowincjałem Polskiej prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Podczas homilii biskup Leon Dubrawski mówił, że nauka Krzyża Chrystusowego, która, mówiąc językiem metafory, jest sercem religii, gdyż działa w podobny sposób do pracy serca w ludzkim organizmie, jest ożywczą zasadą, która ożywia chrześcijan i bez której nie ma Chrześcijaństwa.

Mszę św. poprzedziła barwna procesja od bazyliki do ołtarza celebry, który znajdował się na błoniach świętokrzyskich, od wschodniej strony klasztoru.

Nie zabrakło także Pocztu Sztandarowego Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Eugeniusza de Mazenoda z Jeziorka wraz z kilkuosobową delegacją uczniów z Panem Dyrektorem Zdzisławem Dudzicem na czele.

Kapłani i diakoni przyjechali od bazyliki do ołtarza polowego zrekonstruowanym papamoblie, którym św. Jan Paweł II podróżował po Polsce podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 r.