Święto Patrona Szkoły

Wyjątkowo podniosła atmosfera towarzyszyła tegorocznym obchodom Święta Patrona Szkoły, które odbyły się 19 maja 2016 r.

Uroczystość miała  szczególny charakter, bowiem nawiązywała do czterech wyjątkowych dat , które są ważnym wydarzeniem w dziejach państwa, narodu polskiego oraz naszej społeczności szkolnej. 1050 rocznica Chrztu Polski,  80 rocznica przybycia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej do najstarszego polskiego sanktuarium Świętego Krzyża, jubileusz  200–lecia istnienia  Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów oraz 5 rocznica nadania szkole imienia    św. Eugeniusza de Mazenoda, Założyciela Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i biskupa Marsylii .

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 odśpiewaniem hymnu państwowego oraz  Mszą Świętą koncelebrowaną przez Ojca Superiora Zygfryda Wiechę, Mistrza Nowicjuszy Ojca Krzysztofa Jamrożego i proboszcza parafii Dębno Mariana Jakubowskiego. W swojej homilii Ojciec Superior przypomniał  najważniejsze wydarzenia z biografii św. Eugeniusza de Mazenoda.

Kolejnym punktem obchodów  było przemówienie Dyrektora szkoły – p. Zdzisława Dudzica, który ciepłymi słowy powitał i podziękował za przybycie licznie zgromadzonym gościom: Ojcowi Superiorowi, mistrzowi nowicjuszy i nowicjuszom, proboszczowi parafii Dębno, Wójtowi Gminy Nowa Słupia-panu Andrzejowi Gąsiorowi, radnym Dębna i Jeziorka-panom: Jerzemu Domańskiemu i Józefowi Świetlikowi, sołtysowi Dębna-panu Stanisławowi Cisłowskiemu, paniom zasiadającym w zarządzie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Dębna i Jeziorka, pani Barbarze Biela, sponsorom, rodzicom i nauczycielom, pracownikom szkoły, a przede wszystkim uczniom. W swoim krótkim wystąpieniu przybliżył postać Patrona i złożył sprawozdanie z pięcioletniej realizacji zobowiązań uczniowskich podjętych przez społeczność szkolną dnia 22 maja 2011 r.  podczas uroczystości nadania szkole imienia. Stwierdził, że dzieci  systematycznie pogłębiają swoją wiedzę związaną z osobą Patrona, rokrocznie uroczyście i godnie obchodzą święto Patrona szkoły. Zachęcił wszystkich, aby nadal wzorować się na cechach charakteru, woli i wytrwałości naszego Patrona.

Po zakończeniu części oficjalnej  , uczniowie  kl. IV-VI wraz z dziećmi z kl. 0 oraz  z przedszkolem  w przepięknej scenerii zaprezentowali niezwykle wzruszający montaż słowno - muzyczny poświęcony swojemu patronowi. Swoje umiejętności taneczne zaprezentowały również uczennice z klas II –IV uczęszczające na zajęcia tańca prowadzone przez panią Aleksandrą Zinin ze szkoły tańca ,,Cha Cha”.

Na dalszą część uroczystości odbywającą się już na zewnątrz zaprosił wszystkich Pan Dyrektor. Tam na wszystkich czekał już poczęstunek ufundowany przez państwa Bogusławę i Jerzego Domańskich oraz Renatę i Tomasza Bzymków, a także ciasto przygotowane przez rodziców i nauczycieli.

Na dzieci w tym czasie czekały atrakcje zaproponowane przez animatorów i rozgrywki sportowe.

Atmosfera i nastrój tej uroczystości pozostaną na długo w pamięci wszystkich. Święto szkoły było wspaniałą okazją do wywołania refleksji i  wspomnień z przed pięciu lat.

,, Szkoła to młodość, beztroska, wspaniali przyjaciele, to głęboko wyryte w sercu niezatarte wspomnienia, to przecież  najpiękniejsze lata w życiu każdego człowieka, do których powraca się z radością i rozrzewnieniem”.

W imieniu nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości jubileuszowych za szczere życzenia i pamięć o szkole. Życzymy jej kolejnych rocznic  bogatych w znaczące wydarzenia.