Jak powinna być finansowana oświata w Polsce? – debata w Kielcach z udziałem Anny Zalewskiej szefowej MEN

Finansowanie oświaty samorządowej, niesamorządowej, wynagrodzenia nauczycieli – to główne tematy debaty, która odbyła się 25 kwietnia w Kielcach

Anna Zalewska wzięła udział w Świętokrzyskiej Debacie Oświatowej – „Jak powinna być finansowana edukacja w Polsce?”.

Podczas swojego wystąpienia Minister edukacji podkreśliła, że ze względu na niż demograficzny w następnych latach będziemy mieli w szkołach o wiele mniej uczniów, niż obecnie.

Anna Zalewska w trakcie debaty mówiła o ostatnich zmianach, między innymi o obniżeniu wieku obowiązku szkolnego, edukacji przedszkolnej, zatrudnianiu nauczycieli, uszczelnianiu dotacji, a także likwidacji tzw. godzin karcianych. Minister mówiła również o konieczności dostosowania szkolnictwa zawodowego dla rynku pracy.

W Kielcach o finansowaniu oświaty oraz wynagradzaniu nauczycieli dyskutowało ponad 450 uczestników pośród których znalazł się dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Jeziorku Pan Zdzisław Dudzic. Rozmawiano m.in. o strukturze wydatków na edukację, źródłach finansowania zadań oraz ich podziale między rządem, a samorządem terytorialnym. Próbowano zdecydować, która forma finansowania jest najbardziej odpowiednia – dotacja celowa, subwencja oświatowa, czy dochody własne samorządów.

Świętokrzyska Debata o Edukacji w Kielcach była już ostatnią z czterech planowanych wojewódzkich debat dotyczących finansowania. Wcześniejsze odbyły się we Wrocławiu, Rzeszowie oraz Szczecinie