Tydzień Kultury Języka

W dniach 14-18 marca 2016 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jeziorku obchodziliśmy już XXIV Tydzień  Kultury Języka. Myślą przewodnią tegorocznych obchodów było hasło ,, Szkoła otwarta na kulturę i czytelnictwo” . Priorytetowym celem działań było przygotowanie uczniów do obcowania z kulturą oraz rozwijanie i upowszechnianie kompetencji czytelniczych.

W ramach tego wyjątkowego tygodnia przeprowadziliśmy szereg ciekawych spotkań, konkursów i zabaw, w których dzieci mogły wykazać się znajomością polszczyzny. Swoje umiejętności ortograficzne zaprezentowały w szkolnym konkursie o tytuł,, Mistrza Ortografii’’. Ten zaszczytny tytuł przypadł w udziale :

I miejsce Dominika Lange kl. VI,

II miejsce Zuzanna Bryła kl. V,

III miejsce Julia Laskowska kl.V

W kolejnym konkursie o miano ,,Mistrza Pięknego Czytania” w kategorii kl. I-III                                                           I miejsce zdobyła Anna Binkowska kl. II,

II miejsce Nadia Dekiel kl. I,

III miejsce Bartosz Bzymek kl. II  i Mateusz Marzec kl. III.

W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą śmierci wielkiego Polaka, literata i noblisty Henryka Sienkiewicza uczniowie upamiętnili jego postać poprzez wykonanie gazetki okolicznościowej oraz przystąpienie  do konkursu na temat wiedzy o życiu i twórczości poety. W konkursie wyłoniono zwycięzców: Oliwia Dwojewska, Julia Kita, Julia Laskowska, Krystian Binkowski.

Ciekawym doświadczeniem podczas tegorocznych obchodów  były warsztaty dziennikarskie przeprowadzone przez panią Dorotę Klusek dziennikarza gazety Echo Dnia. Pani Dorota opowiedziała o swojej karierze zawodowej, o okolicznościach tworzenia gazety, począwszy od zbierania materiałów, przeprowadzania wywiadów, aż do gotowego artykułu prasowego. Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem słuchali  i z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Wspólną chwilę upamiętniliśmy pamiątkowa fotografią.

Kolejnym przedsięwzięciem TKJ z dziedziny kultury i sztuki był wyjazd do Kielc na spektakl teatralny pt. ,, W krainie Narnii” będącym adaptacją powieści C. S. Lewisa ,,Lew, czarownica i stara szafa” . Przedstawienie odegrali aktorzy z Teatru Współczesnego z Krakowa, którzy w przepięknej scenerii zaprezentowali wspaniałą grę aktorską zachwycając wszystkich efektami specjalnymi i świetną muzyką.

Wiele emocji wśród najmłodszych dzieci  wzbudziło   głośne czytanie baśni i legend  przez uczniów kl. V, którzy  wykreowani na bohaterów bajkowych i filmowych  w zabawny i kreatywny sposób przeprowadzili konkursy, quizy,  zagadki  i ćwiczenia dramowe dla maluchów.

Dnia 21 marca  odbył się apel podsumowujący  obchody  XXIV Tygodnia Kultury  Języka Polskiego, na którym mieliśmy zaszczyt gościć panią Barbarę Biela  księgarza z księgarni w Bodzentynie oraz fundatora wielu książek i lektur szkolnych dla uczniów  za co serdecznie dziękujemy.

Pani  Barbara dokonała uroczystego wręczenia  nagród  oraz dyplomów  wszystkim laureatom konkursów .

Wszystkim uczestnikom gorąco gratulujemy !!!