Uroczystości na Świętym Krzyżu

W niedzielę 13 września 2015r. delegacja uczniów i nauczycieli uczestniczyła w uroczystości rozpoczęcia tygodniowego odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego w świętokrzyskim sanktuarium.

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus, który przewodniczył uroczystej Eucharystii na błoniach świętokrzyskich, podkreślił, że w blasku Krzyża powinniśmy się uczyć miłości. Wskazał też na wartość i przesłanie Chrystusowego Krzyża oraz rozpoczynającego się tygodniowego odpustu w najstarszym polskim sanktuarium.

Słowo Boże podczas  Mszy świętych głosił o. Robert Skup OMI, były mistrz nowicjuszy a obecnie ekonom domu oblackiego w Kędzierzynie - Koźlu.

Mszę św. poprzedziła barwna procesja od bazyliki do ołtarza celebry, który znajdował się na błoniach świętokrzyskich, od wschodniej strony klasztoru. W procesji uczestniczyli przedstawiciele m.in. organizacji społecznych i mieszkańcy okolicznych gmin w strojach ludowych, kombatanci, strażacy, Rycerze Kolumba oraz posłowie i senatorowie.

Nie zabrakło także Pocztów Sztandarowych między innymi Gimnazjum im. św. Jana Pawła II z Daleszyc oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Eugeniusza de Mazenoda z Jeziorka wraz z kilkuosobową delegacją uczniów z Panem Dyrektorem Zdzisławem Dudzicem na czele.

Kapłani i diakoni przyjechali od bazyliki do ołtarza polowego zrekonstruowanym papamoblie, którym św. Jan Paweł II podróżował po Polsce podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 r.