Święto Patrona

,,Dobre imię – to najlepsze dziedzictwo” – pod takim hasłem 25 maja 2015 roku obchodziliśmy najważniejsze ze świąt szkolnych – Święto Patrona.

Dzień Patrona jest szczególnym wydarzeniem w życiu społeczności szkolnej. Zawsze pozostaje w pamięci wszystkich uczestników uroczystości, jako dzień kultywowania fundamentalnych wartości.

Nasza szkoła od 4 lat nosi imię Świętego Eugeniusza de Mazenoda. Wielki to zaszczyt i równie wielki obowiązek. To zobowiązanie do ciągłego odkrywania bogactwa osobowości i nauki  Świętego, poznawania głoszonych przez Niego prawd i życia według nich. Nie tylko słuchania, ale i usłyszenia Jego słów. Pragniemy, by miłość, jaką obdarzał wszystkich ludzi, była dla nauczycieli i rodziców prawdziwym wzorem do naśladowania. Koncentrujemy się, by wychowywać młode pokolenia Polaków w duchu miłości, tolerancji i poszanowania godności.

Obchody Dnia Patrona zainaugurowała uroczysta msza święta, koncelebrowana przez Ojca Superiora OMI Zygfryda Wiechę i proboszcza parafii Dębno Mariana Jakubowskiego. Zgromadzeni w sali gimnastycznej  zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie na czele z pocztem sztandarowym usłyszeli o najważniejszych faktach z życia naszego patrona, które wpłynęły znacząco na dalsze jego życie. Ojciec Superior wskazał na wartości, którymi kierował się Święty Eugeniusz, które są aktualne i powinny być zachowywane w obecnych społeczeństwach.

Po mszy dalsza część uroczystości rozpoczęła się przemówieniem dyrektora szkoły – pana Zdzisława Dudzica, który powitał i podziękował za przybycie licznie zgromadzonym gościom: Ojcowi Superiorowi i nowicjuszom, proboszczowi parafii Dębno, Zastępcy Wójta Gminy Nowa Słupia-panu Włodzimierzowi Zarębie, radnym Dębna i Jeziorka-panom: Jerzemu Domańskiemu i Józefowi Świetlikowi, sołtysowi Dębna-panu Stanisławowi Cisłowskiemu, paniom zasiadającym w zarządzie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Dębna i Jeziorka, pani Barbarze Biela, sponsorom, rodzicom i nauczycielom, pracownikom szkoły, a przede wszystkim uczniom.

Zwrócił uwagę na to, jak zobowiązujące jest dla nas imię, które z dumą nosimy. Podkreślił, że taki dzień, jak Święto Patrona, to w naszej szkole od dawna uroczystość mająca charakter środowiskowy, a zatem z radością przyjął fakt, że wraz z nami świętują wszyscy, którzy są ze szkołą związani i którzy dobrze jej życzą. Dyrektor wyraził nadzieję, że w Szkole Podstawowej w Jeziorku wzrastają od lat pokolenia młodych Polaków, którzy pamiętają o chlubnej przeszłości naszej ojczyzny. Pan dyrektor podkreślił również ważną rolę szkoły jako wspólnoty, gdzie oprócz zdobywania wiedzy i umiejętności nabywane są nawyki pielęgnowania wartości, które są w życiu najważniejsze, takie jak: patriotyzm, honor, poszanowanie godności, tolerancja, wrażliwość na cudzą krzywdę.

Po wystąpieniu pana dyrektora wszyscy mogliśmy obejrzeć montaż słowno-muzyczny poświęcony Świętemu Eugeniuszowi de Mazenod, który przygotowali uczniowie klas IV-VI wraz z panią Agnieszką Bis. W czasie przedstawienia obejrzeliśmy również prezentację multimedialną poświęconą naszemu patronowi oraz uroczystości nadania imienia szkole. Publiczność nagrodziła występy recytatorów i wokalistów hucznymi brawami.

Po występie głos zabrał Zastępca Wójta Gminy Nowa Słupia pan Włodzimierz Zaręba, który życzył  naszej szkole wielu sukcesów w codziennej pracy i dumy z uczniów. Zwrócił szczególną uwagę, że patron, jakim jest Święty Eugeniusz  przydał naszej placówce indywidualną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych szkół. Stwierdził, że wspólny, głęboko przemyślany wybór społeczności szkolnej, okazał się wyborem niezwykle trafnym.

Obchody Dnia Patrona stały się powodem do ogłoszenia wyników szkolnego konkursu plastycznego pt. ,,Nasz Patron”, który spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony naszych uczniów. Jury po burzliwych dyskusjach wyłoniło zwycięzców.

I miejsce Karolina Tatarek

II miejsce Oliwia Dwojewska

III miejsce Patryk Grudzień

Wyróżnieni zostali Jakub Sochacki, Wiktoria Loranty i Julia Kita, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy.