Wycieczka do Podzamcza Chęcińskiego i Tokarni

15 kwietnia 2015r. uczniowie z klas I-V uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Podzamcza Chęcińskiego i Tokarni. W Centrum Nauki Leonarda da Vinci uczniowie mieli okazję zobaczyć unikalną wystawę "Świat Leonarda da Vinci", która do tej pory była pokazywana w takich miejscach jak Tokio, Nowy Jork czy Chicago.

Ekspozycja składa się z wielu elementów. Najciekawsze z nich to stanowisko interaktywne Kodeks Atlantycki, na którym można zapoznać się z najważniejszym kodeksem Leonarda o maszynach. Na wystawie znajdują się również stanowiska interaktywne ukazujące mechanicznego lwa, robota-żołnierza, wielki latawiec, machinę czasu oraz interaktywne eksponaty m.in.: peryskop, wir wodny, telegraf akustyczny, kołyskę Newtona, czy też laserową harfę. W Centrum Nauki można również obejrzeć reprodukcje projektów i obrazów Leonardo da Vinci, m.in.: "Ostatnią Wieczerzę", a także modele mostu obrotowego, czy też miasta idealnego.

Następnym punktem programu był przejazd do Tokarni, gdzie znajduje się  Muzeum Wsi Kieleckiej. Dzieci poznały życie ludzi na dawnej wsi, zajęcia, zwyczaje i tradycje, narzędzia pracy, wytwory sztuki ludowej, zabawy i naukę dzieci  w dawnej szkole. Zobaczyły wygląd chat wiejskich ludzi biednych i zamożnych. Zwiedziły kościół, sklep, aptekę, szkołę, dom zielarek, młyn, spichlerz, zakład stolarski, kuźnię.

Na koniec udaliśmy się na posiłek do restauracji McDonald’s.

Z wycieczki wróciliśmy bardzo zadowoleni, pełni wrażeń i nowych doświadczeń.