W trosce o bezpieczeństwo

Dnia 24 marca 2015r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jeziorku uczestniczyli w spotkaniu z sierżantem Krzysztofem Szczepanikiem, policjantem Komendy Powiatowej Policji w Kielcach. Organizacja spotkania wynikała z Planu Wychowawczego Szkoły. Spotkania zostały podzielone na dwa bloki: dla klas młodszych oraz starszych.

W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 0-III i przedszkolaki. Najmłodsze dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się.

W spotkaniu uczestniczył również Pan Marek Partyka, Radny Powiatu Kieleckiego, który podarował nam odblaskowe kamizelki aby nasi uczniowie mogli bezpiecznie poruszać się po jezdni w czasie wyjść i wycieczek szkolnych. Obaj panowie otrzymali podziękowania za okazane naszej szkole wsparcie i życzliwość.

Następnie pan policjant spotkał się z uczniami klas IV-VI. Podczas spotkania pan Krzysztof Szczepanik przekazał uczniom wiele cennych informacji dotyczących bezpieczeństwa: w ruchu drogowym, w drodze do i ze szkoły, w Internecie, w kontaktach z obcymi i podczas zabawy.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali pogadanki dotyczącej bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, rowerzysty oraz pasażera. Uczniowie zostali również uwrażliwieni na potrzebę bycia widocznym na drodze, czemu służyć mają elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Policjant poinformował również, że nie należy ufać osobom, z którymi zawieramy znajomości poprzez internet, należy być ostrożnym w kontaktowaniu się z innymi za pośrednictwem komunikatorów, nie należy przyjmować niczego od osób obcych. Te oraz wiele innych zasad zostało przypomniane dzieciom. Podczas spotkania uczniowie także mieli okazję do czynnego udziału w zajęciach poprzez możliwość zadawania pytań, na które prowadzący udzielał wyczerpujących odpowiedzi.