Dwudniowy staż w Ilkowicach w ramach projektu ,,Świętokrzyska Sieć Organizacji Pozarządowych prowadzących Placówki Oświatowe”

Dwudniowy  staż został zorganizowany  w dniach 30- 31.01.2015r. w Szkole Podstawowej
i w Przedszkolu w Ilkowicach w gminie Żabno woj. małopolskie przez koordynatora sieci NGO w tym projekcie Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Dębna i Jeziorka- Zdzisława Dudzica.

Przedstawiciele z 4 Stowarzyszeń uczestniczyło w stażu tj.:

1. Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Pokrzywiance;
  2. Stowarzyszenie Wiedza i Rozwój ze Skarżyska Kościelnego;
  3. Stowarzyszenie na rzecz rozwoju oświaty Starej Słupi ,,Szklany Dom”.
  4. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Mirocice- Hucisko- Baszowice.

Staż przebiegał zgodnie z harmonogramem. W godzinach 18- 21 dn. 30.01.2015r. dodatkowo odbyło się spotkanie z przedstawicielami gminy Żabno, którzy prowadzą szkoły i przedszkola (obecni byli: zastępca burmistrza Pan Zbigniew Lustofin, radni).
W spotkaniu i w rozmowach brali udział także przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Ilkowice oraz Pan Kazimierz Piotrowski dyrektor Zespołu Szkół (Szkoły Podstawowej
i Przedszkola).

W czasie spotkania dokonałem prezentacji Projektu ,,Świętokrzyska Sieć Organizacji Pozarządowych prowadzących Placówki Oświatowe”.

Poszczególni przedstawiciele Stowarzyszeń z woj. świętokrzyskiego zaprezentowali swoje organizacje i placówki oświatowe. Wymieniono się także wspólnymi wnioskami
i spostrzeżeniami na temat prowadzenia placówek oświatowych przez NGO, mówiono
o sukcesach i porażkach w tym zakresie.

Wymieniono się także pamiątkami i materiałami informacyjnymi o Projekcie, Gminach
i Stowarzyszeniach.

Spotkanie zakończono uroczystą kolacją w hotelu ,,Gospoda Szlachecka”.

W sobotę 31.01.2015r. przedstawiciele Stowarzyszeń gościli w Szkole Podstawowej
i Przedszkolu w Ilkowicach.

Koordynator sieci NGO Zdzisław Dudzic zaprezentował Projekt i jego założenia. Omówił też zasady działania Świętokrzyskiej Federacji Oświatowej ,,Szansa”.

Następnie dyrektor szkoły w Ilkowicach Pan Kazimierz Piotrowski przedstawił historię szkoły oraz mocne i słabe strony prowadzenia szkoły przez Stowarzyszenie Rozwoju Szkoły w Ilkowicach. Mówił o sukcesach i porażkach w tym zakresie. Wspomniał, że dziś Szkoła jest prężną placówką, osiąga bardzo dobre wyniki w nauce.

Uczestnicy przeszli do dyskusji, w której mówili o swoich doświadczeniach
w prowadzeniu szkół i przedszkoli oraz  zespołu placówek jako pomysłu najkorzystniejszego.

Poszczególni przedstawiciele NGO zaprezentowali dobre praktyki z zakresu prowadzenia placówek oświatowych. W spotkaniu brali udział nauczyciele ze Szkoły w Ilkowicach oraz Pani dyrektor Krystyna Dudoń ze Szkoły Podstawowej z Jodłówki- Wałki.

Następnie zwiedzano budynek szkoły.

Uczestnicy stażu zwiedzili także Sanktuarium  Błogosławionej Karoliny Kózkówny
oraz Jej rodzinny dom. Błogosławiona Karolina jest patronką Szkoły.

W godzinach popołudniowych stażyści z naszego województwa zostali zaproszeni na obchody Dnia Seniora. Obejrzeliśmy świetny program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Ilkowicach oraz przez zespół śpiewaczy złożony z rodziców dzieci Tej Szkoły. Cała uroczystość została przygotowana  na wysokim poziomie artystycznym.

Następnie zostaliśmy zaproszeni na wspólną kolację.

Pan dyrektor Kazimierz Piotrowski oraz Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Ilkowice serdecznie ugościli uczestników stażu.

Składamy serdeczne podziękowania za tak miły i budujący pobyt u Was.

Więcej informacji na temat reakizacji projektu www.edungo.sir.com.pl