Internetowy Teatr dla szkół

Dnia 11 grudnia 2014r. obejrzeliśmy ostatnie już w tym roku przedstawienie Internetowego Teatru dla szkół. Była to sztuka pt.,,Biegnijcie do szopki" Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach.

Przedstawienie w reżyserii Krystiana Kobyłki zrealizowane zostało w konwencji widowiska kolędowego, z typowymi dla tego gatunku postaciami: Diabła, Anioła, Heroda i Śmierci, wykorzystuje tradycyjne obrzędy związane ze świętami Bożego Narodzenia i Trzech Króli. W inscenizacji przenikają się dwa plany sceniczne – aktorski i lalkowy, animacja odbywa się na oczach widzów. Ale na scenie można zobaczyć ludowe instrumentarium (m.in. burczybasy i diabelskie skrzypce), które tworzy  trzeci plan widowiska. Kompozytor i autor opracowania muzycznego kolęd, Paweł Sikora wzbogacił nagranie muzyki "ścieżką dźwiękową" wykonywaną przez aktorów-muzykantów na żywo. Uniwersalność tematu i szopkowa poetyka spektaklu zachęcają do jego obejrzenia nie tylko dzieci, ale i starszych widzów. Do nich adresowanych jest  wiele zabawnych podtekstów i refleksji, przeplatające się  konwencje, zabawa cytatami zaczerpniętymi z klasyki i współczesnego języka, zapraszając do intelektualnej gry w znaczenia.