Wycieczka szkolna do Geoparku w Kielcach

W dniu 27 listopada 2014 roku uczniowie klas 1-6 wraz z opiekunami, paniami: Agnieszką Bis i Agatą Jaworską oraz panem Markiem Telką uczestniczyli w wycieczce szkolnej do  Centrum Geoedukacji w Kielcach.

Miejsce to jest położone w obrębie jednego z czterech rezerwatów Kielc – o nazwie ,,Wietrznia”. W trakcie zwiedzania uczniowie zostali przez przewodników podzieleni na dwie  grupy, które wykonywały różne zadania. Kiedy część uczniów szlifowała dewońskie wapienie, które  później można było zabrać na pamiątkę, druga część zwiedzała ekspozycję Galerii Ziemi.

W pierwszej części wystawy uczniowie zapoznali się z najważniejszymi środowiskami i organizmami, które zamieszkiwały w dewonie obszar odpowiadający dzisiejszym Górom Świętokrzyskim. Mogli obejrzeć gabloty przedstawiające skamieniałości, laguny, rafy i głębokie morze, które przed 359 milionami lat pokrywały te tereny. Przewodnicy przedstawili  procesy geologiczne, które kształtowały skały Gór Świętokrzyskich. Zwiedzający mogli się z nimi zapoznać na podstawie plansz, animacji multimedialnych oraz eksponatów geologicznych. Ciekawym elementem trasy była wirtualna wycieczka po najdłuższej świętokrzyskiej jaskini – Chelosiowej Jamie.

Niewątpliwą atrakcję stanowił film w kapsule 5D poświęcony podróży w głąb ziemi.  Po pobycie w Geocentrum udaliśmy się na posiłek do restauracji McDonald’s.