I Rodzinny Festyn Na Ludowo

Dnia 2 czerwca 2013r. odbył się w naszej szkole I Rodzinny Festyn na Ludowo.

Impreza rozpoczęła się mszą św. , która została odprawiona przez księdza Stanisława Zapałę , pomocą służyli nowicjusze Wspólnoty Oblackiej ze Św. Krzyża.

Po mszy św., głos zabrał prezes Stowarzyszenia , który zaprosił wszystkie dzieci na poczęstunek i do wspólnej zabawy.  Festynu pogratulował Wójt Gminy Nowa Słupia Pan Wiesław Gałka , który stwierdził , że pomysł zrealizowania imprezy jest znakomity, służy pobudzeniu aktywności społecznej , zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży .

W czasie imprezy promowano Lokalną Strategię Rozwoju w obszarze kultury , sztuki , oraz pamiątek związanych z ochroną dziedzictwa narodowego . Przedstawiono szkołę jako instytucję krzewiącą kulturę i sztukę .

Uczniowie szkoły przedstawili program artystyczny na ludowo ,wykorzystali gwarę świętokrzyską , stroje ludowe , tańce , przyśpiewki , utwory poetyckie poetów ludowych naszego regionu . Wszyscy obecni z dużym zainteresowaniem wysłuchali tego występu .

Prezes Stowarzyszenia podziękował sponsorom , którzy wspomogli imprezę , w tym szczególnie Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej z Łagowa .

Zaprosił do oglądania warsztatu tkackiego oraz wyrobów – eksponatów wykonanych na tym warsztacie .

W czasie festynu do dyspozycji wszystkich uczestników była trampolina, zjeżdżalnia, można było zjeść watę cukrową, pop corn, a także pomalować twarz – oczywiście wszystko gratis.

Dzieci i całe rodziny z okolicznych wiosek świetnie się bawiły. Podczas imprezy matki częstowały wszystkich obecnych  potrawami regionalnymi tj. żurkiem po świętokrzysku oraz bigosem . Potrawy przygotowały same matki . Wszystkim gościom smakowało bez wyjątku. DJ  prowadził  z werwą dyskotekę dla dzieci , młodzieży i rodziców .