XXI Tydzień Kultury Języka w naszej szkole

W dniach 5-8 marca 2013r w Publicznej Szkole Podstawowej w Jeziorku

odbył się XXI Tydzień  Kultury Języka.

Motywem przewodnim  było hasło: „Język ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Wydarzenia tegorocznych spotkań  zbiegły się z Rokiem Juliana Tuwima, który jest autorem przytoczonych  słów.

Święto to, już od kilku lat, na trwałe wpisało się w tradycję naszej szkoły. Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim zainteresowanie uczniów poprawnością i kulturą języka ojczystego, rozwijanie umiejętności pisania, mówienia, słuchania oraz wyrażania własnych uczuć.

Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wielu konkursach i zajęciach promujących piękno polszczyzny.

Dnia 05.03.2013.uczniowie  klas IV-VI  mogli sprawdzić swoją znajomość dotyczącą zasad ortografii  i interpunkcji  przystępując do konkursu ortograficznego o tytuł Mistrza Ortografii. Laureatami tego konkursu zostali:Kinga Góźdź – kl. IV, Zuzanna Binkowska – kl. V, Mateusz Metryka – kl. VI

06.03.2013. to dzień , w którym mogliśmy posłuchać recytacji  przepięknych utworów Juliana Tuwima .

Uczniowie  udowodnili , że poezja jest ich prawdziwą pasją. W tym konkursie : I miejsce zajęła Marysia Markiewicz ,  II Julia Róg, III Kasia Wrona.

Wiele emocji dostarczył uczniom turniej sprawności językowej, w którym musieli wykazać się nie tylko znajomością frazeologizmów, przysłów, gramatyki czy ortografii, ale przede wszystkim sprytem.

Reprezentanci wygranej drużyny to uczniowie kl. VI Piotr Mazur, Dawid Kuchniak i  Mateusz Saramak

Następny dzień upłynął pod hasłem: Cudowna kraina Juliana Tuwima,  który poświęcony był twórczości znanego pisarza, poety. W konkursie czytelniczym udział wzięli uczniowie kl. I –III  i IV –V.

I miejsce zdobyli uczniowie kl. II

Patrycja Kulpińska, Oliwia Dwojewska i Jakub Sochacki

II miejsce uczniowie klas III i I

Zuzanna Markiewicz, Dominika Lange, Kacper Kulpiński, Julia Kaczmarska, Natalia Rapcia, Malwina Kurpińska

Największą znajomością utworów Juliana Tuwima spośród uczniów kl. IV – V wyróżniła się  Kinga Góźdź z kl. IV.

Zwieńczeniem całej akcji była prezentacja multimedialna skierowana do uczniów kl. V na temat filmu jako dziedziny sztuki  i kultury, czyli świat w obiektywie.

Ostatnim punktem  obchodów TKJ  było podsumowanie konkursów i nagrodzenie zwycięzców nagrodami.