Kościół na Świętym Krzyżu otrzymał tytuł bazyliki mniejszej

Kościół na Świętym Krzyżu decyzją odchodzącego papieża Benedykta XVI otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.

- To wielka radość dla całej ziemi świętokrzyskiej – tak o wyniesieniu kościoła na Świętym Krzyżu do rangi bazyliki mniejszej mówi superior tamtejszego klasztoru – ojciec Zygfryd Wiecha.

Cieszymy się ogromnie i jesteśmy dumni z tej wiadomości zwłaszcza, że patronem naszej szkoły jest Święty Eugeniusz de Mazenod, założyciel zakonu Misjonarzy Oblatów OMI znajdującego się na Świętym Krzyżu – dodaje dyrektor szkoły Zdzisław Dudzic.

Jak podkreśla superior Wiecha starania o podniesienie Kościoła Świętej Trójcy do rangi bazyliki mniejszej trwały od kilku lat. Pozytywna decyzja w tej sprawie była jedną z ostatnich pod którą 18 lutego podpisał się odchodzący  papież Benedykt XVI.

- Najpierw przyszedł faks z Rzymu do Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu, a potem oficjalne pismo. Nasza radość była wielka – dodaje  ojciec Zygfryd Wiecha. Jak podkreśla superior – podniesienie rangi kościoła na Świętym Krzyżu to duma dla całego naszego regionu, którego sercem jest to najstarsze w Polsce sanktuarium.

- To, co się wydarzyło ma zarówno wymiar duchowy jak i materialny, bowiem z jednej strony mamy przywileje związane np. z odpustami,  z drugiej zaś musimy uporządkować wystrój świątyni i przystosować ją wymogów bazyliki mniejszej.

Tytuł bazyliki mniejszej  otrzymują kościoły, które w sposób szczególny wyróżniają się pod względem walorów architektonicznych, zabytkowych, stanowią wyjątkowe, słynące łaskami miejsce pielgrzymkowe i swoiste centrum życia religijnego.  Bez wątpienia takim miejscem jest kościół na Świętym Krzyżu, który każdego roku odwiedzają tysiące wiernych iw którym przechowywane są bezcenne relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

Bazylika mniejsza musi spełniać kilka warunków, m.in. kościół powinien być otwarty przez cały dzień, powinna tu się odbywać  wieczysta adoracja  Najświętszego Sakramentu, całodzienna spowiedź oraz liczne msze święte i nabożeństwa.

- Uroczyste ogłoszenie aktu wyniesienia naszego kościoła do rangi bazyliki mniejszej odbędzie się 16 czerwca o godz. 12.00 podczas mszy świętej celebrowanej pod przewodnictwem Jego Eminencji ks. kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego – dodaje ojciec Wiecha. – To będzie czas na to, by podziękować tym wszystkim, którzy wspierali i wspierają nas we wszystkich działaniach.

Bazylika Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu będzie trzecią w Diecezji Sandomierskiej (obok Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu i  Bazyliki  Matki Bożej Królowej  Polski w Stalowej Woli) świątynią tej rangi.

W Diecezji Kieleckiej są cztery bazyliki mniejsze – Bazylika Katedralna w Kielcach, Bazylika Kolegiacka w Miechowie, Bazylika Kolegiacka w Wiślicy oraz Bazylika św. Marcina w Pacanowie.