Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku

26-006, Nowa Słupia

Jeziorko 123a

Tel: 41 317-79-80

spjeziorko@o2.pl

 

 

 

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1488279
  • Do końca roku: 246 dni
  • Do wakacji: 53 dni
1

Kartka z kalendarza

XXIII Głośne Czytanie Nocą pt.,,Leśne Powstanie"

Dnia 23 lutego 2013 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Jeziorku odbyło się głośne czytanie nocą o stoczonej tu przed 150 laty bitwie i powstaniu styczniowym w rejonie Gór Świętokrzyskich. Przedstawiciele miejscowej inteligencji, nauczyciele, księża czytali dokumenty o tamtych dniach, relacje z walk, gościem spotkania był historyk Wojciech Kalwat.

  Z propozycją spotkania w Jeziorku wystąpił dyrektor szkoły, Zdzisław Dudzic – mówi inicjatorka głośnych czytań nocą w gminie, właścicielka księgarni w Nowej Słupi, Wioleta Purska. – Chcieliśmy zwrócić uwagę, że na naszym terenie doszło do dwóch ważnych bitew powstania styczniowego, najpierw pod Świętym Krzyżem 11 lutego, gdzie zwyciężył generał Marian Langiewicz, potem – w Jeziorku 29 października, gdzie walczył generał Józef Hauke-Bosak. Niestety, poniósł porażkę, straty były olbrzymie, 20 zabitych, 17 rannych, 50 powstańców wziętych do niewoli. Generał wykazywał silny chart ducha, nie załamał się porażką. To była jego pierwsza bitwa po mianowaniu na naczelnika wojskowego województwa sandomierskiego, dalej organizował nowe oddziały i walczył.

  Przed rozpoczęciem spotkania grupa mieszkańców, miejscowych samorządowców na czele z przewodniczącym Rady Gminy Sylwestrem Kozłowskim złożyła kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym bitwę w Jeziorku, który został odsłonięty przed pięciu laty, w 145 rocznicę powstania.

  Czytanie nocą rozpoczęło się od recytacji patriotycznego wiersza o powstańcach, który przypomniała uczennica naszej szkoły, Zuzanna Markiewicz i projekcji krótkiego filmu dokumentalnego o atmosferze 1863 r. Ojciec Dariusz Malajka z zakonu oblatów na Świętym Krzyżu przeczytał kazanie wygłoszone przed 150 laty w Bodzentynie, które zachowało się w tamtejszym Archiwum Parafialnym. Małgorzata Czernikiewicz i Janina Wróblewska-Żubrowska wybrały do lektury opisy bitwy pod Świętym Krzyżem z książki Wojciecha Kalwata "Kampania Langiewicza 1863”. Zdzisław Dudzic przypomniał fragment wspomnień uczestnika walk pod Jeziorkiem, Kornela Zielonki.

Halina Dwojewska odczytała akt zgonu powstańca pochowanego w Dębnie, Ludwika Chico. Barbara Trepka mówiła o kobietach, które brały udział w powstaniu, Beata Kępińska przeczytała swój wiersz "Żal do potomnych”. Tło tamtych wydarzeń, przebieg walk, nastawienia dowódców, żołnierzy nakreślił gość specjalny spotkania, historyk Wojciech Kalwat. Przejmująco zabrzmiały słowa znanej piosenki "Biały krzyż”, którą wykonały uczennice: Karolina Markiewicz, Maria Markiewicz, Roksana Kozłowska.