Planetarium w naszej szkole

22 lutego 2013 r. dzięki staraniom pani Ewy Binkowskiej gościliśmy mobilne planetarium ANTARES, które umożliwiło uczniom naszej szkoły oraz przedszkolakom obserwację rozgwieżdżonego nieba.

Na sali gimnastycznej stanęła kilkumetrowa przenośna półsferyczna nadmuchiwana kopuła, pokryta materiałem zapewniającym we wnętrzu niezbędną ciemność. Zastosowanie specjalnego zwierciadła projekcyjnego w połączeniu z oprogramowaniem astronomicznym dla małych planetariów oraz filmów i animacji komputerowych przeznaczonych do wyświetlania na kopule, pozwoliło na uzyskanie efektów podobnych do tych, które można oglądać w dużych planetariach.

W planetarium prezentowano zjawiska związane z dobowym i rocznym ruchem sfery niebieskiej, zmiany położenia  planet i fazy Księżyca, zaćmienia Słońca i deszcze meteorów.  Pokazano, jak zmienia się wygląd nieba w zależności od pory roku i miejsca obserwacji na Ziemi. Uczniowie odbyli  podróż przez Układ Słoneczny, przechadzali się po Marsie, lądowali na Księżycu i podziwiali lodowe pierścienie Saturna.

Ponadto zaprezentowano sposoby prowadzenia obserwacji astronomicznych oraz budowę i działanie prostych, jak i nowoczesnych teleskopów.