Obchody 150 rocznicy Powstania Styczniowego

Dnia 8 lutego 2013 roku Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jeziorku wraz z opiekunem panią Ewą Binkowską po raz pierwszy  uczestniczyli w piątym rajdzie szlakiem powstańców styczniowych.

Tym wydarzeniem rozpoczęto obchody 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W rajdzie udział wzięły grupy z dziewięciu szkół: Publicznego Gimnazjum imienia Romualda Traugutta z Serocka, Liceum Ogólnokształcącego imienia Cypriana Kamila Norwida, LO imienia Stefana Żeromskiego i Zespołu Szkół Ekonomicznych imienia Mikołaja Kopernika w Kielcach, Zespołu Szkół w Chęcinach, Zespołu Szkół w Rudkach, Szkoły Podstawowej w Jeziorku,  Szkoły Podstawowej, PG w Nowej Słupi.
 Młodzież wędrowała trzema trasami, jedna wiodła z Trzcianki na Święty Krzyż, druga z Przełęczy Huckiej, od Jodłowego Dworu na Święty Krzyż do Nowej Słupi, trzecia – autokarowo-piesza, Świętomarz, Tarczek, autokarem do Bodzentyna, potem przyjazd do Jeziorka. Nasi uczniowie podążali trasą trzecią ze Świętomarzy do Jeziorka.
Nowością podczas tegorocznej wędrówki z powstaniem 1863 był Obóz Powstańców przy ognisku, zlokalizowany na terenie Centrum Kulturowo – Archeologicznego w Nowej Słupi, jako miejsce meldunkowe rajdu. Po zakończeniu wędrówki wszyscy uczestnicy spotkali się tradycyjnie w Zespole Szkół w Nowej Słupi, gdzie na wszystkich uczestników czekał gorący posiłek, przygotowany przez szkoły będące gospodarzami rajdu.

Następnie odbyło się podsumowanie rajdu, w trakcie którego zostały przeprowadzone konkursy plastyczny i wiedzy o powstaniu styczniowym, prelekcja dotycząca zrywu narodowo – niepodległościowego i część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej z Nowej Słupi noszącej imię Bohaterów Powstania Styczniowego.

W niedzielę 10 lutego odbyła się religijna część obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego w Nowej Słupi. Uhonorowała je msza święta w kościele pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca w Nowej Słupi, odprawiona przez biskupa sandomierskiego, księdza Krzysztofa Nitkiewicza.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele województwa i powiatu, kombatanci z terenu gminy, młodzież, poczty sztandarowe, szkolne i kombatanckie, nauczyciele, dyrektorzy szkół, mieszkańcy Nowej Słupi, okolicznych miejscowości. Uroczystościom towarzyszyła orkiestra z Rudek.

Dalsza część uroczystości odbyła się przed pomnikiem na placu przykościelnym. Delegacje złożyły przed obeliskiem wieńce, kwiaty, zapaliły znicze. Młodzież wystąpiła z krótkim programem artystycznym.