Wycieczka do Jaskini Raj

29 października 2013r. uczniowie klas III-VI pod opieką pań: Ewy Binkowskiej, Barbary Sikory i Joanny Roguli-Dziekan wyruszyli na autokarową wycieczkę po Kielecczyźnie. Mimo jesiennej pory pogoda przywitała uczestników pięknym słońcem. Pierwszym etapem podróży była Jaskinia Raj-jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce. Podzieleni na dwie grupy uczniowie rozpoczęli wędrówke w głąb Ziemi. Dzieci były zasłuchane w ciekawe opowieści przewodników, podziwiały piękne formy skalne tzw. pola ryżowe, stalagmity, stalaktydy oraz perły jaskiniowe leżące na dnie sali. Rozpoznawały rzeźby, które wykonała natura. Szczególne zainteresowanie wzbudziły nietoperze zasypiające w jaskini na zimę.

Następnym etapem było Centrum Neandertalczyka, w którym zbiegają się pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki. Na interaktywnej wystawie, wyposażeni w audio przewodniki dzieci mogły na własnej skórze odczuć jak wyglądało życie w epoce lodowcowej. Wrażenie, szczególnie na najmłodszych zrobiła sala, gdzie znajdowała się naturalnych rozmiarów replika mamuta mierząca 6 m. długości i 3,5m. wysokości. Kolejnym etapem była wędrówka po Parku Etnograficznym w Tokarni. Powstałe w 1977r. Muzeum Wsi Kieleckiej jest jednym z największych tego typu muzeów w kraju. Uczniowie spacerowali uliczkami dawnej świętokrzyskiej wioski, podziwiali wnętrza zabytkowej apteki, sklepu, młyna czy spichlerzy. Szczególnie spodobał się budynek szkoły z Woli Szczygiełkowej oraz kapliczka i wiatrak z Dębna. W trakcie zwiedzania dworku uczniowie usłyszeli ciekawą opowieść o kąpielach w XIX wieku. Po spacerze wszyscy w dobrych nastrojach wrócili do autokaru i wyruszyli wdrogę powrotną. Oczywiście nie mogło obyć się bez wizyty w restauracji McDonald’s. To już stały punkt każdej wycieczki.

To była bardzo pouczająca wycieczka.