,,Pożyteczne wakacje"

W okresie od 05 do 16 sierpnia w PSP w Jeziorku została zorganizowana wystawa staroci, która była zwieńczeniem dwutygodniowego projektu ,, Pożyteczne wakacje 2013”  pod hasłem ,, Pokaż co masz na strychu – wystawa staroci” sponsorowanego przez Fundację Wspomagania Wsi w Warszawie.

Uczestnikami projektu było 21 dzieci z miejscowości Jeziorka i Dębna. W głównym zamyśle  projektu było zorganizowanie wystawy przedmiotów codziennego użytku , sprzętów z dawnych lat, porzuconych,nieużytecznych, a niegdyś cennych i niezastąpionych.

Właśnie z tym zadaniem zmierzyli się nasi uczestnicy, którzy sami zbierali i gromadzili przedmioty, narzędzia, które znajdowały się u nich na  strychach   i w piwnicach, a także u ich rodzin i sąsiadów.  Zgromadzone rekwizyty zostały odczyszczone  co przywróciło im dawną świetność . Odnowione sprzęty znalazły miejsce na szkolnym korytarzu , który przybrały charakter zaaranżowanej  starej , wiejskiej chaty. Scaleniem tego urokliwego miejsca były dekoracje  kwiatów  z bibuły oraz ludowe wycinanki , które nadały charakterystycznego wyglądu  tego miejsca.

Wystawa eksponatów wykonana  przez uczestników  była odzwierciedleniem  dawnego  życia . Przedmioty te mogą wiele opowiedzieć o dawnych czasach, pracach i trudach dnia codziennego.  Poprzez tego rodzaju wystawę można  pokazać młodemu pokoleniu jak kiedyś egzystowano, a także zaszczepić w nich poszanowanie do starych , a jakże  wartościowych   przedmiotów.