,,Niech pamięć o nich nigdy nie zaginie..."

W dniu 6.10.2023 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświecenia pomnika ofiar II wojny światowej w miejscowości Jeziorko.

Na uroczystości obecni byli: Biskup Kielecki Marian Florczyk, Ksiądz Marian Jakubowski, Ojciec Krzysztof Jamroży, Poseł na sejm RP, P. Andrzej Kryj, Członek Zarządu Powiatu Kieleckiego Stefan Bąk, Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior, Radna Powiatu Kieleckiego Danuta Żebrowska., Przewodnicząca TPNS Anna Zyzman, Przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Dominik Guzik,  Prezes Związku Kombatantów w Nowej Słupi Jarosław Chrobot, Radni Rady Miejskiej w Nowej Słupi – Ewa Pastuszyńska i Stanisław Cisłowski, Sołys Jeziorka Józef Świetlik, Dyrektor Muzeum Starożytnego Hutnictwa Włodzimierz Szczałuba,  Przedstawiciel ŚPN Tomasz Ponikowski,  Kierownik Referatu Gospodarczo-Inwestycyjnego  Marek Partyka,

Dariusz Czekaj – wykonawca pomnika, oraz Rodziny Pomordowanych i liczna społeczność miejscowości Jeziorka i Dębna.

Piękny  program artystyczny przygotowała młodzież ze szkoły podstawowej im.  św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku pod kierunkiem nauczycieli – Agnieszki Bis i Marka Sieńka.  Całą uroczystość prowadził Zdzisław Dudzic -  dyrektor szkoły. Po uroczystościach w szkole zgromadzeni udali się pod pomnik, który został odsłonięty przez Burmistrza Gminy Andrzeja Gąsiora i zaproszonych gości a następnie  poświęcony przez Biskupa Mariana Florczyka. Na zakończenie delegacje młodzieży i zaproszeni goście złożyli  wieńce i zapalili znicze przy odsłoniętym obelisku.