Szkółka kolarska

W okresie od 01 września 2021r. do 30 czerwca 2022 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jeziorku realizowane były zajęcia w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Kolarstwa – upowszechnianie sportu  w szkółkach kolarskich”.

Głównym celem projektu jest upowszechnianie sportu i aktywności fizycznej wśród uczniów szkół podstawowych w oparciu o ogólnorozwojowy, trening sportowy. Zajęcia w szkółkach są prowadzone w oparciu o ramowy program opracowany przez Polski Związek Kolarski, który przewiduje realizację zajęć 3 razy w tygodniu 4 godziny zajęć, łącznie 160 godzin (w pierwszym semestrze zrealizowano zaplanowanych 96 godzin). Zajęcia prowadzone były przez nauczyciela wychowania fizycznego PSP w Jeziorku.

Warunkiem przystąpienia do programu była organizacja i powołanie na terenie szkoły szkółki kolarskiej, w której trenuje 15 uczniów z klas V-VI oraz podpisanie stosownego porozumienia z Wielkopolskim Związkiem Kolarskim a Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Dębna i Jeziorka na realizację zadania oraz dofinansowanie z funduszu Stowarzyszenia w kwocie 1800 zł.

Tematyka zajęć to przepisy ruchu drogowego, ogólne przepisy bezpieczeństwa w kolarstwie, technika jazdy podstawowej, technika startu (start lotny, podparty, podtrzymany, technika jazdy po prostej, szyki kolarskie (w rzędzie, dwurzędzie, jazda rojem, jazda wachlarzem, szyk rozstawny), zajęcia ogólnosprawnościowe (sala gimnastyczna, boisko, siłownia, zajęcia w terenie naturalnym) finiszowanie, terenowe zajęcia rowerowe – rajdy terenowe, mini wyścigi, technika pokonywania przeszkód, jazda w grupie.

Na koniec każdego semestru przeprowadzane są testy sprawności fizycznej i pomiary somatyczne uczestników zajęć, które umieszczone zostają w Narodowej Bazie Talentów.