Zajęcia z chemii w klasach IV-VIII

Zajęcia z chemii „Rozwijamy kompetencje kluczowe” odbywają się w środę, w dwóch grupach. Pierwsza grupa są to uczniowie z klasy VI. Druga grupa to uczniowie klasy IV naprzemiennie z uczniami z klasy VII(co drugi tydzień).

Na zajęciach uczniowie poznali obsługę Wirtualnego laboratorium-czyli Empiriusza. Uczniom bardzo spodobał się Empiriusz. Prawie każdy uczestnik programu wykonywał doświadczenie za pomocą tego przyrządu. Nie jest to takie proste, wymaga sporych umiejętności manualnych, nie mniej jednak z czasem da się tę trudność pokonać. Uczestnicy projektu również zapoznali się z regulaminem pracowni chemicznej i przepisami BHP. Poza tym poznali nazewnictwo sprzętu i szkła laboratoryjnego. Na ostatnich zajęciach „młodzi chemicy” obserwowali zmianę barwy wskaźników w zależności od rodzaju odczynu. Podziwiali kolory malinowy, krwistoczerwony bądź soczysto zielony wywaru z czerwonej kapusty i fenoloftaleiny. Uczniowie klasy IV badali przewodnictwo metali.