Wycieczka do „Parku Legend Świętokrzyskich” w Nowej Słupi

W dniu 04 kwietnia 2024r. uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do „Parku Legend Świętokrzyskich ” w Nowej Słupi. Zwiedzanie multimedialnej ekspozycji rozpoczęli od zapoznania się z legendą o Pielgrzymie - naszym wirtualnym przewodnikiem był znany muzyk - Marek Piekarczyk.

Poznali obyczaje i obrzędowość naszego regionu z okresu przed chrztem Polski, następnie w kolejnych pomieszczeniach mogli posłuchać legend związanych z Łysą Górą, Gołoborzem, zamkiem Krzyżtopór, Kielcami, Emerykiem, zbójem Kakiem, zbójem Madejem. Po pokazie obejrzeli jeszcze krótki seans w kinie 3D. Skorzystali także ze środka transportu czarownicy, każdy z nas odbył podróż na miotle, dzięki goglom VR i ruchomym fotelom podróż wydawała się na tyle realistyczna, że niektórzy chcieli ją odbyć.
Po zakończeniu zwiedzania wszyscy udali się pod budynek Urzędu Miasta i Gminy gdzie usłyszeli garść informacji na temat pracy w urzędzie. Od rynku udali się w kierunku bramy Świętokrzyskiego Parku Narodowego gdzie swój początek ma ścieżka edukacyjna ,,Śladem kolejki wąskotorowej", którą można pieszo wrócić do Jeziorka. Trasa rozpoczyna się u podnóża góry Łysicy w miejscowości Święta Katarzyna i prowadzi do podnóża Łysej Góry w Nowej Słupi. Całość prowadzi szlakiem zagnańskiej kolejki wąskotorowej wybudowanej przez Austriaków w 1916 roku. Ścieżka ukazuje największe walory przyrodniczo-historyczne tej trasy.