Innowacja pedagogiczna ,,Edukacja przez szachy w szkole"

Od września 2019 r nasza szkoła kontynuuje realizację innowacji pedagogicznej, której treścia jest program nauki gry w szachy. W obecnym roku szkolnym w zajęciach uczestniczą uczniowie klas I-III. Realizowany jest przez jedną godzinę tygodniowo dla klasy I i II-III wspólnie.

Wyniki badań międzynarodowych  wskazują na wiele walorów wynikających z gry w szachy.  Królewska gra rozwija pamięć  i ćwiczy wyobraźnię przestrzenną dziecka, poprawną koordynację ruchów, uczy określania odległości między przedmiotami, stron świata, kierunków lewo – prawo itd. Gra w szachy to żywa lekcja geometrii, która w sposób często przez ucznia niewidoczny, pomoże mu w matematyce, fizyce, nawet technice i geografii.

Jeszcze ważniejszy jest wpływ szachów  na psychikę dzieci. Gry strategiczne uczą nie poddawania się nawet w najtrudniejszej sytuacji, odpowiedzialności, ponoszenia konsekwencji własnych decyzji. Grając w szachy dziecko uczy się radzić sobie ze stresem i porażką. Rozwija opanowanie, koncentrację, determinację, cierpliwość, wytrwałość, odwagę. Młody człowiek nabiera szacunku do przeciwnika, gdyż żadnego przeciwnika nie można zlekceważyć. Gra w szachy przygotowuje do zdrowej rywalizacji i postępowania według zasad fair play. Wreszcie szachy są grą, rozrywką, świetną zabawą i mogą stać się pasją na całe życie.

,,Edukacja przez szachy w szkole" w klasach I-III

W naszej szkole od 2013 roku realizujemy innowację pedagogiczną ,,Edukacja przez szachy w szkole’’w klasach 1-3
Naszym głównym celem jest zwiększenie umiejętności matematycznych naszych uczniów, szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego,...