Szkoła z Klasą 2.0

Sprawozdanie z realizacji programu ,,Szkoła z Klasą 2.0”

Nasza szkoła przystąpiła piątej edycji programu Szkoła z Klasą 2.0 (2014/15) prowadzonej pod hasłem „Czytamy i odkrywamy”.

Umiejętność czytania ze zrozumieniem jest niezbędna w każdej dziedzinie. Skupimy się na rozwijaniu kompetencji czytania i analizy różnych tekstów, samodzielnego dochodzenia do wiedzy i do rozwiązań. Pokażemy uczniom, jak na różne sposoby odkrywać świat i ćwiczyć wytrwałość w dążeniu do celu.

Piąta edycja Szkoły z Klasą 2.0 trwa cały rok szkolny – od września do końca sierpnia.

W naszej szkole w programie bierze udział Zespół 2.0, złożony z dyrektora i nauczycieli, z których . jeden zostaje szkolnym koordynatorem, biorącym odpowiedzialność za całość działań w szkole. Członkowie Zespołu 2.0 biorą aktywny udział w programie: realizują swoje zadania i opisują je na platformie e-coachingowej oraz wspólnie planują działania i zmiany, które będą chcieli wprowadzić w danym roku szkolnym. Opisy zamieszczane na platformie Szkoły z Klasą 2.0 są dokumentacją pracy uczestników.

Uczniowie realizują zadania wspólnie z nauczycielami. Mogą prowadzić blogi, na których relacjonują, jak wykorzystują TIK do nauki, jak uczą innych czy realizują projekty.

Spotkanie otwierające ,,Szkoła z Klasą 2.0"odbyło się w dniu 23 października 2014 roku. Uczestniczyli w nim: dyrektor szkoły-pan Zdzisław Dudzic, koordynator programu-pan Marek Telka, oraz członkowie Zespołu 2.0 - nauczyciele: pani Barbara Sikora, pani Agnieszka Bis i pani Marta Styczeń. Na spotkaniu trwającym około godziny przedstawiono ogólne założenia programu, a także zaplanowano najbliższe działania i omówiono aktualną sytuację szkoły.

W ramach programu Szkoła z klasą 2.0 odbyły się debaty klasowe. Uczniowie klas III, IV i VI wraz z wychowawcami pracowali nad swoimi wersjami Kodeksu 2.0, który będzie obowiązywał w naszej szkole.

Na wstępie uczniowie zostali wprowadzeni w temat, a następnie  w małych zespołach dyskutowali i zapisywali propozycje dotyczące kolejnych punktów kodeksu. Zapisane ustalenia uczniów będą przedstawione przez przedstawicieli klasy podczas debaty szkolnej, która odbędzie się w miesiącu styczniu.