Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeziorku przystąpiła do projektu ,,Szkoła Współpracy"-edycja 2015

,,Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” to ogólnopolski systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej realizowany w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej w Kielcach. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III- Wysoka jakość systemu oświaty.

Celem głównym tego projektu jest wzmocnienie współpracy między uczniami, rodzicami
i nauczycielami oraz przedstawicielami innych środowisk na terenie szkół i przedszkoli w Polsce dzięki opracowaniu, upowszechnieniu i wdrożeniu modelowych rozwiązań.

Wdrożenie modelowych programów współpracy w uczestniczących w projekcie szkołach
i przedszkolach ma w dalszej perspektywie zainspirować środowiska szkolne i przedszkolne w całym kraju do wdrażania dobrych praktyk w zakresie współpracy w swoich placówkach. Ideą projektu jest wprowadzenie trwałych zmian w postrzeganiu roli uczniów i rodziców w działaniu szkoły i przedszkola.

Do udziału w projekcie zostały wybrane łącznie 200 szkół i przedszkoli z całej Polski, które pomyślnie przeszły procedurę rekrutacyjną, podpisały porozumienie i zadeklarowały gotowość wzmacniania współpracy uczniów, rodziców i nauczycieli.

Szkoła, zgłaszając swój udział w projekcie, zadeklarowała m. in.:

• Powołania zespołów zadaniowych (Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele).
  • Organizowanie wspólnych spotkań rady rodziców i samorządu uczniowskiego.
  • Regularne spotkania dyrekcji szkoły z samorządem uczniowskim i radą rodziców.
  • Wspólne wypracowywanie przez uczniów, rodziców i nauczycieli grafiku i tematyki zajęć pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów.
  • Udziału w ewaluacji projektu.
  • Wprowadzenia na terenie szkoły stałych mechanizmów partnerskiej współpracy Szkoła- Rodzice- Uczniowie, wypracowanych w trakcie realizacji projektu.

Przystąpienie szkoły do projektu oznacza również, że 12 przedstawicieli szkoły, tzn. 5 uczniów: Kacper Łodej, Zuzanna Bryła, Dominika Dyk, Oliwia Wijas, Patryk Grudzień reprezentujących samorząd uczniowski, 4 rodziców: Anna Rola, Aleksandra Łodej, Justyna Bryła, Elżbieta Mikulko reprezentujących radę rodziców oraz 3 nauczycieli: Zdzisław Dudzic- dyrektor, Joanna Rogula- Dziekan, Agnieszka Bis będą uczestniczyć w warsztatach prowadzonych w projekcie. Warsztaty mają na celu wyposażenie przedstawicieli, uczniów, rodziców i nauczycieli w wiedzę i kompetencje potrzebne do budowania w szkole współpracy i kapitału społecznego.

Pierwszy warsztat już się odbył w dniu 24.03.2015r. w hotelu Stangret w Kielcach. Warsztat prowadził  trener Pan Piotr Szczęsny- przedstawiciel Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Wypracowaliśmy model Naszej Szkoły Marzeń. Następne warsztaty są przed nami. Projekt kończy się w czerwcu 2015 roku.

Dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Gąsiora Wójta Gminy Nowa Słupia nasi uczniowie mogli uczestniczyć w warsztacie. Pan Wójt zapewnił dowóz i odwóz busem gminnym za co składamy mu serdeczne podziękowania.