Literacki sukces naszej absolwentki Natalii Sikory

Dnia 17 września 2014r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach uroczyście rozstrzygnięto konkurs literacki ,,Ławeczka Karskiego”. W gronie około 200 dzieci i młodzieży z kieleckich szkół laureatkami zostały cztery uczennice, a wśród nich absolwentka Publicznej Szkoły Podstawowej w Jeziorku Natalia Sikora, obecnie uczennica LO im. Żeromskiego.

Zdaniem organizatorów, poziom nagrodzonych prac dziennikarskich był wysoki. Uczniowie uczestniczyli w kilkunastu warsztatach, które dotyczyły poznawania historii Kielc i Jana Karskiego. Reportaże opowiadały o tym, jak ławeczka Karskiego, umieszczona przy ul. Sienkiewicza, wpływa na Kielce i kielczan. W sposób dziennikarski młodzi reportażyści próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak milcząca postać Karskiego wpatrzona w szachownicę może jeszcze przemówić.

Laureaci otrzymali nagrody książkowe. Nagrodzone prace dziennikarskie opublikowane zostały w specjalnie wydanej książeczce, która trafi m.in. do wszystkich bibliotek szkolnych w Kielcach.

Egzemplarz będzie dostępny również do wypożyczenia w naszej bibliotece, oraz na stronie internetowej (kliknij tutaj)

Konkurs literacki miał na celu zapoznanie uczestników z postacią Jana Karskiego, kuriera podziemia, polskiego bohatera wojennego, którego setna rocznica urodzin przypada na rok 2014. Zorganizowany był przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w odpowiedzi na uznanie roku 2014 rokiem zasłużonego emisariusza.