Program ,,Akademia Przyjaciół Pszczół"

W ramach Akademii Przyjaciół Pszczół  w naszej szkole przeprowadzono szereg działań zmierzających do zwiększenia wiedzy  na temat roli pszczół w środowisku.

Po zapoznaniu uczniów z założeniami i celami programu przystąpiliśmy do wykonania dekoracji: gazetki tematycznej.

Na zajęciach lekcyjnych uczniowie poznali świat owadów pszczołowatych, ich budowę, znaczenie oraz sposoby ochrony. Omówiony został również problem masowego wymierania pszczół.

Kolejnym działaniem był apel o niebezpieczeństwie i zagrożeniach wynikających z wypalania traw skierowany do miejscowych rolników.

Z dużym odzewem wśród uczniów spotkał się również konkurs plastyczny pt. ,,Pszczoły to życie”. Prace zostały zaprezentowane na korytarzu szkolnym, dzięki czemu cała społeczność szkolna mogła je podziwiać.

W naszym ogrodzie szkolnym zasadzono i zasiano rośliny miododajne. To działanie poprzedzone było wykonaniem albumu tych roślin.

Uczniowie starszych klas samodzielnie wykonali proste gniazda dla pszczół dziko żyjących, które umieszczono w pobliżu szkoły.

Dzięki spotkaniu z pszczelarzem panem Kazimierzem uczniowie   zapoznali się z ciekawostkami dotyczącymi hodowli pszczół i powstawaniu miodu, mogli obejrzeć z bliska ramki pszczele, narzędzia pszczelarskie oraz skosztować różnych rodzajów miodów.

Część zadań jak wycieczka do pasieki zrealizowana będzie w późniejszym terminie.

Jesteśmy przekonani, że nasze działania przyczynią się do wzbogacenia wiedzy o pszczołach i konieczności dbania o te owady.