Program pilotażowy ,,Edukacja przez szachy w szkole"

Program pilotażowy „Edukacja przez szachy w szkole”

w roku szkolnym  2013/14 w Szkole Podstawowej w Jeziorku

Wsparcie programu pilotażowego:

• - Świętokrzyski Urząd Marszałkowski
  • - Polski Związek Szachowy i Świętokrzyski Związek Szachowy
  • - Kuratorium Oświaty
  • - Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
  • - Urząd Gminy Nowa Słupia

„Edukacja przez szachy w szkole „ to innowacja , która ma akceptację Ministra Edukacji Narodowej.

Nauka gry w szachy w klasach I – III  sprzyja wszechstronnemu  rozwojowi małego ucznia. Ten rodzaj zajęć znajduje się bowiem w kręgu jego  zainteresowań, stwarza nieograniczone możliwości wykazania inicjatywy fantazji, kształci wyobraźnię przestrzenną, pamięć i uwagę, a przede wszystkim inicjuje sytuacje wymagające abstrakcyjnego, logicznego myślenia. Sachy zawierają wiele elementów wychowawczych. Kształcą te cechy  charakteru  , które SA nieodzowne do zwycięstwa, nie tylko we wszelkich zawodach sportowych ale i w życiu. Szachy wyrabiają umiejętność panowania nad sobą, wytrwałość, przezorność i odwagę, poczucie odpowiedzialności za własne decyzje. Uczą prostej prawdy, że własne zdanie i ocena nie zawsze są słuszne i prawdziwe. Uczą więc myśleć obiektywnie i  nie lekceważyć żadnego przeciwnika. Szachy wdrażają do stosowania w życiu zasady  „fair play”. Nauka gry w szachy  oraz konieczne ćwiczenia praktyczne teoretyczne, wpływają dodatnio na zwiększenie aktywności umysłowej, giętkości pamięci, przyczyniają się do rozwoju inteligencji, oraz rozbudzenia twórczych zdolności.