Program ,,Pajacyk"

W roku szkolnym 2013/2014 Polska Akcja Humanitarna w ramach programu ,,Pajacyk” dożywiać będzie bezpłatnie 1717 dzieci w 92 placówkach w całej Polsce. Publiczna Szkoła Podstawowa w Jeziorku znalazła się wśród nich dzięki staraniom dyrekcji oraz koordynatora programu A. Jaworskiej. Szeroka działalność szkoły w różnorodnych zakresach była głównym atutem dla Krajowej Komisji Dożywiania przyznającej dotację dla naszych dzieci. Zdobycie dotacji nie było łatwe, bowiem musieliśmy spełnić szereg warunków kwalifikujących nas do bezpłatnego dożywiania. Jako jedynej szkole w naszej gminie udało się pozyskać dotację.

O dofinansowanie staraliśmy się już w ubiegłym roku szkolnym. Napisaliśmy odpowiedni wniosek, w którym musieliśmy spełnić wiele warunków i przedstawić:

- trudną sytuację społeczno- ekonomiczną w naszym regionie we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Kielcach, a co za tym idzie uzasadnić potrzebę dodatkowego dożywiania potwierdzając faktyczne dane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Słupi,

- szeroką działalność naszej szkoły w zakresie dodatkowej oferty edukacyjnej dla uczniów,

- znaczące osiągnięcia uczniów i szkoły,

- innowacyjne formy i metody prowadzenia zajęć, zaangażowanie uczniów w zajęcia uwrażliwiające na potrzebę niesienia pomocy innym czyli edukację humanitarną i rozwojową,

- pozyskiwanie dodatkowych środków na pozostałą działalność szkoły (oprócz dożywiania), czyli dotacje i projekty,

- aktywną i systematyczną współpracę ze środowiskiem lokalnym czyli mieszkańcami, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi na rzecz rozwoju uczniów,

- realizację ciekawych projektów edukacyjnych,

Odpowiadając wyczerpująco na w/w warunki we wniosku sprawdzonym przez koordynatora programu dożywiania w Polsce, podczas posiedzenia Komisji zostaliśmy wysoko ocenieni. Podpisaliśmy umowę regulującą sposób realizacji i wydatkowanie dotacji, Program ,,Pajacyk” realizujemy od dnia 23 września 2013r. Korzysta z niego 15 uczniów z klasy 0- VI, program trwa do końca roku szkolnego.

Program ,,Pajacyk” to nie jedyny program dofinansowujący dożywianie w naszej placówce. Korzystamy również ze wsparcia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w zakresie dożywiania, które otrzymało 8 uczniów, ze względu na trudną sytuacje materialną rodzin. Kryterium uzyskania dofinansowania to niskie dochody na jednego członka rodziny. Większość tych rodzin utrzymuje się tylko z pracy we własnym gospodarstwie rolnym, w którym produkcja odbywa się na własne potrzeby.