Działalność biblioteki

Biblioteka szkolna pracuje w oparciu o roczny plan pracy w bibliotece oraz tygodniowy harmonogram.

Główne cele biblioteki to:

- zaspokojenie potrzeb uczniów i nauczycieli dydaktyczno-wychowawczych szkoły,

- przygotowanie uczniów do zamodzielnego wyszukiwania informacji,

- kształtowanie zainteresowań czytelniczych ucznia oraz podnoszenie kultury ogólnej,

- doskonalenie warsztatu pracy, samokształcenie i doskonalenie zawodowe.

Działalność biblioteki opiera się na:

- udostępnianiu zbiorów bibliotecznych w wypożyczalni,

- udzielanie informacji bibliotecznych, bibliograficznych, tekstowych i rzeczowych uczniom i nauczycielom,

- udostępnianiu potrzebnych materiałów do lekcji,

- kształtowaniu umiejętności uczniów niezbędnych w samodzielnym wyszukiwaniu informacj na określony temat,

- udzielaniu wskazówek uczniom korzystającym z wolnego dostępu do półek,

- rozwijaniu kultury czytelniczej przez doradztwo w wyborach czytelniczych.

Uczniowie poszerzają swoje wiadomości, wykorzystując materiały potrzebne do konkursów czy też przygotowując się do lekcji. Najmłodsi czytelnicy zapoznają się z funkcjonowaniem biblioteki. Udzielane są porady, wskazówki bibliograficzne w zależności od wieku odbiorcy. Podniesieniu czytelnictwa służą przeglądy różnorodnych albumów oraz indywidualne rozmowy z czytelnikami.

W ramach zajęć z edukacji czytelniczo-medialnej przeprowadzane są lekcje biblioteczne, w czasie których przekazywane są uczniom wiadomości z zakresu wiedzy o książce i bibliotece.

Zwiększenie księgozbioru nastąpiło w formie zakupu. Od początku roku szkolnego zakupiono 106 woluminów o wartości 2977,79 zł.

W bibliotece została przeprowadzona inwentaryzacja. Obecnie księgozbiór liczy 4303 woluminy o wartości 20444,14 zł.